Hella Pagid 355782681 Disc Brake Caliper
DISC BRAKE CALIPER
$137.07
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355782681
Condition: New
UPC: 04082300712490
Weight: 4.45 lbs (2.02 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Mazda BPYK2661X
- Mazda BPYK2661XA
- Mazda BPYK2661XB
- Ford 3M512M088BA
- Volvo 36000901
- Volvo 36000903
- Volvo 8603736
- Bendix 694350B
- Ford 1223704
- Ford 1324304
- Ford 1365648
- Ford 3M512M088AA
- Ford 3M512M088AB
- Volvo Truck 8603941
- Volvo Truck 36000903-0
- Volvo Truck 36001766-0
- Volvo Truck 8603439-0
- Volvo Truck 8603941-0
- Volvo Truck 36000901-0
- Volvo Truck 36001704-0
- Volvo Truck 8602912-0
- Volvo Truck 8603736-0
- Volvo Truck 36000901
- Volvo Truck 36000903
- Volvo Truck 36001704
- Volvo Truck 36001766
- Volvo Truck 8602912
- Volvo Truck 8603439
- Volvo Truck 8603736
- Bosch 0986474173
- Hella Pagid AN8268
- Hella Pagid 8AN355782681
- TRW BHN710E
- Delco-Remy DC73397
- Volvo 3 600 170 4
- Volvo 3 600 176 6
- Volvo 8602912
- Volvo 8603439
- Volvo 8603941
- Volvo 36000903-0
- Volvo 36000901-0
- Volvo 36001704-0
- Volvo 36001766-0
- Volvo 8603439-0
- Volvo 8603941-0
- Volvo 8602912-0
- Volvo 8603736-0
- Volvo 86029120
- Volvo 86037360
- TRW Steering and Suspension Parts BHN710E
- Volvo White 8602912
- Volvo White 36000901
- Volvo White 36001704
- Volvo White 36000903
- Volvo White 8603439
- Volvo White 8603736
- Volvo White 36001766
- Volvo White 8603941
- Volvo 36001704
- Volvo 36001766
- Dynamic Friction Company 33180650
- Dynamic Friction Company 33180626
- Quinton Hazell QBS1702
- Textar 38041700
- Triscan 8170343397
- Mapco 4777
- VAICO V258167
- Tridon 8170343397
- FTE RX381404A0
- ATE 220628
- ATE 11938770162
- ATE 11938770102
- Brake Engineering CA2451R
- NK Autoparts 2125158
- Volvo White 8602912-0
- Volvo White 8603439-0
- Volvo White 8603736-0
- Volvo White 8603941-0
- Volvo White 36001766-0
- Volvo White 36000901-0
- Volvo White 36001704-0
- Volvo White 36000903-0
- HERTH+BUSS J3223042
- HERTH+BUSS J3223055
- SBS 13012125158
- 100% end-of-line inspections
- 100% handbrake function testing
- 100% pressure test (high- & low-pressure leak testing)
- Audited processes
- Endurance/Lifetime run
- Premium surface treatment for cast iron calipers
- Salt spray tests of every batch (calipers, pistons, and guide pins)
- The combined OE heritage of Hella and Pagid assures the highest level of quality and performance. New Hella Pagid Brake Calipers include premium accessories, including guide bolts and chrome plated pistons. Calipers are rigorously tested and include 100% end-of-line inspections, 100% low and high pressure testing, 100% handbrake functionality testing and salt spray tests for every batch produced. New Brake Calipers eliminate the need for core deposit and frees up cash flow and warehouse capacity.
| Bore Ø [mm] | 38 |
| Bore Ø [in] | 1.50 |
| Brake Caliper Type | Fist-type Caliper |
| Material | Aluminium |
| Supplementary Article/Supplementary Info | without holder |
| Brake System | ATE |
| Technical Information Number | AN8268 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300712490 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 4.45 lbs (2.02 kg) |
| Package Length: | 8.6" (21.9 cm) |
| Package Width: | 6.4" (16.2 cm) |
| Package Height: | 5.2" (13.1 cm) |
1 Year Warranty