Hella Pagid 355782671 Disc Brake Caliper
DISC BRAKE CALIPER
$137.07
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355782671
Condition: New
UPC: 04082300712483
Weight: 4.41 lbs (2.01 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Mazda BPYK2671X
- Mazda BPYK2671XA
- Mazda BPYK2671XB
- Ford 3M512M089BA
- Volvo 36000900
- Volvo 36000902
- Volvo 36001703
- Volvo 8603735
- Bendix 694349B
- Ford 1223706
- Ford 1324305
- Ford 1365653
- Ford 3M512M089AA
- Ford 3M512M089AB
- Volvo Truck 36000900
- Volvo Truck 36000902
- Volvo Truck 36001703
- Volvo Truck 36001765
- Volvo Truck 8602911
- Volvo Truck 8603438
- Volvo Truck 8603735
- Volvo Truck 8603940
- Volvo Truck 36000900-0
- Volvo Truck 36000902-0
- Volvo Truck 36001765-0
- Volvo Truck 36001703-0
- Volvo Truck 8602911-0
- Volvo Truck 8603438-0
- Volvo Truck 8603735-0
- Volvo Truck 8603940-0
- Bosch 0986473173
- Hella Pagid AN8267
- Hella Pagid 8AN355782671
- TRW BHN709
- TRW BHN709E
- Delco-Remy DC73396
- Volvo 3 600 176 5
- Volvo 8602911
- Volvo 8603438
- Volvo 8603940
- Volvo 36000902-0
- Volvo 36000900-0
- Volvo 8602911-0
- Volvo 8603438-0
- Volvo 8603735-0
- Volvo 8603940-0
- Volvo 36001703-0
- Volvo 36001765-0
- Volvo 86029110
- Volvo 86037350
- TRW Steering and Suspension Parts BHN709
- TRW Steering and Suspension Parts BHN709E
- Volvo White 8603735
- Volvo White 36001765
- Volvo White 8603940
- Volvo White 8603438
- Volvo White 36001703
- Volvo White 36000902
- Volvo White 36000900
- Volvo White 8602911
- Volvo 36001765
- Dynamic Friction Company 33180651
- Dynamic Friction Company 33180627
- Quinton Hazell QBS1701
- Textar 38005000
- Textar 38041100
- Triscan 8170343396
- Mapco 4776
- VAICO V258166
- FTE RX381304A0
- Tridon 8170343396
- ATE 11938770092
- ATE 220627
- ATE 11938770152
- Brake Engineering CA2451
- NK Autoparts 2125157
- Volvo White 8603735-0
- Volvo White 8603940-0
- Volvo White 8603438-0
- Volvo White 8602911-0
- Volvo White 36001765-0
- Volvo White 36001703-0
- Volvo White 36000902-0
- Volvo White 36000900-0
- SBS 13012125157
- HERTH+BUSS J3213042
- HERTH+BUSS J3213055
- 100% end-of-line inspections
- 100% handbrake function testing
- 100% pressure test (high- & low-pressure leak testing)
- Audited processes
- Endurance/Lifetime run
- Premium surface treatment for cast iron calipers
- Salt spray tests of every batch (calipers, pistons, and guide pins)
- The combined OE heritage of Hella and Pagid assures the highest level of quality and performance. New Hella Pagid Brake Calipers include premium accessories, including guide bolts and chrome plated pistons. Calipers are rigorously tested and include 100% end-of-line inspections, 100% low and high pressure testing, 100% handbrake functionality testing and salt spray tests for every batch produced. New Brake Calipers eliminate the need for core deposit and frees up cash flow and warehouse capacity.
| Bore Ø [mm] | 38 |
| Bore Ø [in] | 1.50 |
| Brake Caliper Type | Fist-type Caliper |
| Material | Aluminium |
| Supplementary Article/Supplementary Info | without holder |
| Brake System | ATE |
| Technical Information Number | AN8267 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300712483 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 4.41 lbs (2.01 kg) |
| Package Length: | 8.6" (21.9 cm) |
| Package Width: | 6.4" (16.2 cm) |
| Package Height: | 5.2" (13.1 cm) |
1 Year Warranty