Hella Pagid 355300431 Brake Drum
BRAKE DRUM
$215.31
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355300431
Condition: New
UPC: 04082300390353
Weight: 17.86 lbs (8.12 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Bosch 0 986 477 129
- Delphi BF488
- Brembo 14A69110
- Valeo 237053
- Mintex MBD260
- Ford 1 334 975
- Ford 1 361 302
- Ford 1 361 304
- Ford 2T14 1126-CA
- Ford 2T14 1126-CD
- Ford 2T14 1126-DB
- Ford 2T14 1126-CB
- Ford 2T14 1126-DA
- Ford 2T14 1126-DD
- Ford 4 367 102
- Ford 4 367 103
- Ford 4 455 981
- Ford 4 467 600
- Ford 4 937 319
- Ford 4 937 320
- Ford 4937322
- Ford 5 135 045
- Ford AT16 1126-AA
- Ford 1 334 973
- Hella Pagid 61244
- Hella Pagid 8DT355300431
- TRW DB4309
- TRW Steering and Suspension Parts DB4309
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD5981
- Quinton Hazell BDR634
- Optimal BT2050
- FTE BT634
- FTE 9190063
- Pagid 61244
- Borg & Beck BBR7117
- Ferodo FDR329794
- Ford 2T141126CD
- Ford 2T141126DB
- Ford 2T141126CA
- Ford 2T141126DD
- Ford AT161126AA
- Ford 2T141126DA
- Ford 2T141126CB
- SBS 1825252536
- Roadhouse 709800
- JapKo 560313
- JapKo 560313C
- Remsa 709800
- Zimmermann 250176900
- Zimmermann 250176920
- Textar 98100024401
- Textar 94024400
- Pilenga 6018
- MaXgear 192315
- ATE 480181
- ATE 24022280331
- Japan Parts TA0313C
- Japan Parts TA0313
- Brake Engineering DR962408
- NK Autoparts 252536
- Meyle 7155237038
- Jurid 329794J
- HELLA's Brake Drum is a durable and essential component designed to ensure smooth, reliable braking performance. Engineered for strength and precision, it efficiently absorbs the braking force, providing consistent stopping power. Ideal for both repairs and upgrades, this high-quality brake drum enhances the safety and longevity of your vehicle's braking system.
| Drum diameter [mm] | 228.5 |
| Outer brake drum diameter [mm] | 279 |
| Outer brake drum diameter [in] | 10.98 |
| Inner Brake Drum Height [mm] | 68 |
| Total Brake Drum Height [in] | 3.54 |
| Inner brake drum diameter [in] | 9.02 |
| Inner brake drum diameter [mm] | 229 |
| Outer Brake Diameter [mm] | 279 |
| Total Brake Drum Height [mm] | 89.5 |
| Inner Brake Drum Height [in] | 2.68 |
| Max. Skimmed Drum Measure [mm] | 229.6 |
| Hole Arrangement/Number | 05/05 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 108 |
| Hole Arrangement/Number | 05/05 |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.25 |
| Max. Skimmed Drum Measure [mm] | 229.6 |
| Centering Diameter [mm] | 63.4 |
| Weight [kg] | 7.9 |
| Wheel Bolt Bore Ø [mm] | 12.9 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel bearing |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Technical Information Number | 61244 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300390353 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 17.86 lbs (8.12 kg) |
| Package Length: | 14.6" (37 cm) |
| Package Width: | 14.6" (37 cm) |
| Package Height: | 7.6" (19.2 cm) |
1 Year Warranty