Hella Pagid 355133841 Disc Brake Rotor
$261.46
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355133841
Condition: New
UPC: 04082300737660
Weight: 22.72 lbs (10.33 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Land Rover LR090684
- Jaguar T4N1801
- Jaguar T4A2342
- Jaguar T4A34339
- EBC Brakes D2158
- EBC Brakes D2045
- EBC Brakes GD2046
- EBC Brakes GD2158
- EBC Brakes GD2045
- EBC Brakes USR2158
- Quinton Hazell BDC6201
- Optimal BS9716HC
- Optimal BS9658HC
- Optimal BS9706HC
- Mintex MDC3011C
- Mintex MDC83011C
- Bosch 0986479G32
- Bosch 0986479G96
- VAICO V4140002
- Tridon 812017147C
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD7371
- Febi-Bilstein 108654
- Febi-Bilstein 107220
- Borg & Beck BBD6104S
- Borg & Beck BBD6143S
- Pagid 56005HC
- Ferodo DDF2734C1D
- Ferodo DDF2922C1D
- Ferodo DDF2734C1
- Delphi BG9177C18B1
- Delphi BG9166C
- Delphi BG9166C18B1
- Delphi BG9177C
- Dynamic Friction Company 60020031
- Dynamic Friction Company 60020038
- Dynamic Friction Company 60020042
- Dynamic Friction Company 60420038
- Dynamic Friction Company 60420042
- Dynamic Friction Company 60420031
- Dynamic Friction Company 90020031
- Dynamic Friction Company 90020038
- Dynamic Friction Company 90020042
- DON PCD22061
- SBS 1815311228
- Roadhouse 6178210
- Remsa 6178210
- JapKo 60L19C
- Cifam 8001884C
- Zimmermann 290226920
- Zimmermann 290226952
- Textar 98200300501
- Textar 92300505
- Motaquip LVBD1879
- Motaquip LVBD2245
- Motaquip LVBD1883
- NAPA PBD8756
- Swag 33100143
- Swag 33102466
- ATE 24013002531
- Japan Parts DIL19C
- TRW Steering and Suspension Parts DF8246S
- Brembo 09D06311
- Brembo 09D74911
- Brembo 09D06321
- NK Autoparts 311228
- LPR J1028VR
- LPR J1026V
- Meyle 18835210013PD
- Meyle 53835210015PD
- Jurid 563347JC1
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Brake Disc Type | Internally Vented |
| Outer diameter [mm] | 325 |
| Outer Diameter [in] | 12.80 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 30 |
| Brake Disc Thickness [in] | 1.18 |
| Height [mm] | 48.1 |
| Minimum thickness [mm] | 28 |
| Minimum thickness [in] | 1.10 |
| Machining | High-carbon |
| Surface | Coated |
| Inner diameter [mm] | 158.7 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 108 |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.25 |
| Centering Diameter [mm] | 63.5 |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Inside Diameter | 63.5 |
| Wheel Bolt Bore Ø [mm] | 15.8 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel bearing |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Weight [kg] | 10.3 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300737660 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 22.72 lbs (10.33 kg) |
| Package Length: | 13.8" (35 cm) |
| Package Width: | 14.4" (36.5 cm) |
| Package Height: | 2.8" (7 cm) |
1 Year Warranty