Hella Pagid 355133751 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$250.97
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355133751
Condition: New
UPC: 04082300737578
Weight: 27.76 lbs (12.62 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- BMW 6 884 301
- BMW 34 41 6 430 301
- BMW 34 41 6 527 277
- BMW 6775277
- BMW 34 11 6 775 277
- BMW 34 11 6 793 125
- BMW 34 11 6 884 301
- BMW 34116775277
- BMW 34116884301
- Dynamic Friction Company 60431097
- BMW 34116793125
- VAICO V2080088
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD3554
- FTE BS7845HB
- Dynamic Friction Company 60031097
- Dynamic Friction Company 90031097
- Dynamic Friction Company 90031097A
- Cifam 8001268C
- Bendix BR9662EURO
- Japan Parts DI0131C
- NK Autoparts 341593
- Quinton Hazell BDC6006
- Zimmermann 150348354
- Zimmermann 150348355
- Textar MDC83113C
- Textar 98200313401
- Textar 92313405
- Valeo 672983
- Valeo 196054
- Mintex MDC83113C
- Bosch 0986T16809
- Topran 503161
- Swag 20105723
- Borg & Beck BBD7005S
- Bendix BR2674EURO
- TRW Steering and Suspension Parts DF8026
- Ferodo DDF2047DC1D
- Ferodo DDF2047C1D
- Brembo 09A78511
- Delphi BG9154C18B1
- Delphi BG9154C19B1
- JP Group A/S 1463103500
- Meyle 3835211008PD
- Better handling, driving comfort and less load on suspension parts through reduction of unsprung masses
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Increased fuel efficiency through weight reduction by up to 20%
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Brake Disc Type | Two-piece Brake Disc |
| Fitting Position | Front Axle |
| Outer diameter [mm] | 348 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 30 |
| Brake Disc Type | Internally Vented |
| Outer Diameter [in] | 13.70 |
| Minimum thickness [mm] | 28.4 |
| Brake Disc Thickness [in] | 1.18 |
| Height [mm] | 66.2 |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 120 |
| Centering Diameter [mm] | 75 |
| Inner diameter [mm] | 187 |
| Weight [kg] | 12.2 |
| Inner Diameter [in] | 7.36 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.72 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Centering Diameter [in] | 2.95 |
| Surface | Coated |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Machining | High-carbon |
| Wheel Bolt Bore Ø [mm] | 16.6 |
| Technical Information Number | 56134PRO_HC |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300737578 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 27.76 lbs (12.62 kg) |
| Package Length: | 15" (38 cm) |
| Package Width: | 14.4" (36.5 cm) |
| Package Height: | 3.1" (8 cm) |
1 Year Warranty