Hella Pagid 355133711 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$204.10
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355133711
Condition: New
UPC: 04082300737530
Weight: 22.25 lbs (10.12 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- BMW 34 41 6 442 429
- BMW 6794429
- BMW 34 11 6 794 429
- BMW 34116794429
- EBC Brakes D1816R
- EBC Brakes USR1816R
- BMW 6896652
- BMW 34106883506
- BMW 34116896652
- VAICO V2080087
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD3555
- Dynamic Friction Company 60031103
- Dynamic Friction Company 60431103
- Dynamic Friction Company 90031103
- Dynamic Friction Company 90031103A
- Cifam 8001253C
- Ashuki P330239
- Bendix BR9665EURO
- Japan Parts DI0130C
- Quinton Hazell BDC6005
- Zimmermann 150348253
- Textar MDC83111C
- Textar 98200313201
- Textar 92313205
- BMW 6883506
- Mintex MDC83111C
- Bosch 0986AB5960
- Topran 502005
- Trucktec 0834152
- Swag 20104803
- Borg & Beck BBD7025S
- Bendix BR2672EURO
- Ferodo DDF2039DSR1D
- Ferodo DDF2039DSL1D
- TRW Steering and Suspension Parts DF8027
- Delphi BG9129C19B1
- Brembo 09A79921
- Jurid 562889JC1
- ADVICS W6F732WS
- Better handling, driving comfort and less load on suspension parts through reduction of unsprung masses
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Increased fuel efficiency through weight reduction by up to 20%
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Brake Disc Type | Two-piece Brake Disc |
| Fitting Position | Front Axle |
| Outer diameter [mm] | 330 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 24 |
| Brake Disc Type | Internally Vented |
| Outer Diameter [in] | 12.99 |
| Minimum thickness [mm] | 22.4 |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.94 |
| Height [mm] | 66.2 |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 120 |
| Centering Diameter [mm] | 75 |
| Inner diameter [mm] | 172 |
| Weight [kg] | 9.7 |
| Inner Diameter [in] | 6.77 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.72 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Centering Diameter [in] | 2.95 |
| Surface | Coated |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Machining | High-carbon |
| Wheel Bolt Bore Ø [mm] | 16.6 |
| Technical Information Number | 56132PRO_HC |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300737530 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 22.25 lbs (10.12 kg) |
| Package Length: | 14.4" (36.5 cm) |
| Package Width: | 13.8" (35 cm) |
| Package Height: | 3.9" (10 cm) |
1 Year Warranty