Hella Pagid 355132961 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$265.29
Out of Stock
(Discontinued)
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355132961
Condition: New
UPC: 04082300736786
Weight: 36.07 lbs (16.4 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- BMW 34 41 6 377 777
- BMW 6783777
- BMW 34 41 6 954 543
- Bendix 521429
- BMW 6789543
- Hella Pagid 56122PROHC
- Hella Pagid 8DD355132961
- EBC Brakes D1898R
- EBC Brakes USR1898R
- BMW 6898731
- BMW 34106898731
- BMW 34116783777
- BMW 34116789543
- Japan Parts DI0135C
- Dynamic Friction Company 60031101D
- Dynamic Friction Company 60431101D
- Dynamic Friction Company 63131101D
- Dynamic Friction Company 63331101D
- Dynamic Friction Company 81031101D
- Dynamic Friction Company 82031101D
- Dynamic Friction Company 83031101D
- Dynamic Friction Company 90031101D
- Dynamic Friction Company 90031101DA
- Remsa 6190510
- Japan Parts DI0135
- Textar 92312205
- Textar 98200312201
- National NBD2245
- Roadhouse 6190510
- Swag 33105262
- Febi-Bilstein 171459
- Better handling, driving comfort and less load on suspension parts through reduction of unsprung masses
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Increased fuel efficiency through weight reduction by up to 20%
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Brake Disc Type | Two-piece Brake Disc |
| Outer diameter [mm] | 374 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 36 |
| Brake Disc Type | Internally Vented |
| Outer Diameter [in] | 14.72 |
| Minimum thickness [mm] | 34.4 |
| Brake Disc Thickness [in] | 1.42 |
| Height [mm] | 66.2 |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 120 |
| Centering Diameter [mm] | 75 |
| Inner diameter [mm] | 154 |
| Weight [kg] | 15.8 |
| Inner Diameter [in] | 6.06 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.72 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Centering Diameter [in] | 2.95 |
| Surface | Coated |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Machining | High-carbon |
| Wheel Bolt Bore Ø [mm] | 16.6 |
| Technical Information Number | 56122PRO_HC |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300736786 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 36.07 lbs (16.4 kg) |
| Package Length: | 15.7" (40 cm) |
| Package Width: | 16.3" (41.5 cm) |
| Package Height: | 3.5" (9 cm) |
1 Year Warranty