Hella Pagid 355132851 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$199.95
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355132851
Condition: New
UPC: 04082300736670
Weight: 20.35 lbs (9.25 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- BMW 34 42 6 312 127
- BMW 34 42 6 528 287
- Bendix 521776
- Brembo 09A80011
- Delphi BG4664BC
- Delphi BG9421BC
- BMW 6775287
- Valeo 196053
- Bosch 0986AB5952
- Hella Pagid 56133PROHC
- Hella Pagid 8DD355132851
- BMW 34216775287
- BMW 6898733
- EBC Brakes D1817R
- EBC Brakes USR1817R
- BMW 34216793127
- BMW 34216898733
- VAICO V2080086
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD3558
- Dynamic Friction Company 60031104
- Dynamic Friction Company 60431104
- Dynamic Friction Company 90031104
- Dynamic Friction Company 90031104A
- Bendix BR9666EURO
- Japan Parts DP0123
- Japan Parts DP0123C
- NK Autoparts 341595
- Quinton Hazell BDC6007
- Valeo 672784
- Mintex MDC83112C
- Trucktec 0834153
- Borg & Beck BBD7026S
- Ferodo DDF2301C1D
- Delphi BG4664C19B1
- Delphi BG4664C18B1
- JP Group A/S 1463205300
- Roadhouse 6164910
- Remsa 6164910
- Cifam 8001281C
- Zimmermann 150348455
- Zimmermann 150348454
- Textar MDC83112C
- Textar 92313305
- Textar 98200313301
- Topran 502006
- Swag 20104804
- Jurid 563156JC1
- Better handling, driving comfort and less load on suspension parts through reduction of unsprung masses
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Increased fuel efficiency through weight reduction by up to 20%
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Brake Disc Type | Two-piece Brake Disc |
| Fitting Position | Rear Axle |
| Outer diameter [mm] | 330 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 20 |
| Brake Disc Type | Internally Vented |
| Outer Diameter [in] | 12.99 |
| Minimum thickness [mm] | 18.4 |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.79 |
| Height [mm] | 68.9 |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 120 |
| Centering Diameter [mm] | 75 |
| Inner diameter [mm] | 184 |
| Weight [kg] | 8.6 |
| Inner Diameter [in] | 7.24 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.72 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Centering Diameter [in] | 2.95 |
| Surface | Coated |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Machining | High-carbon |
| Wheel Bolt Bore Ø [mm] | 16.6 |
| Technical Information Number | 56133PRO_HC |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300736670 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 20.35 lbs (9.25 kg) |
| Package Length: | 13.8" (35 cm) |
| Package Width: | 14.4" (36.5 cm) |
| Package Height: | 6.3" (16 cm) |
1 Year Warranty