Hella Pagid 355132601 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$97.04
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355132601
Condition: New
UPC: 04082300736427
Weight: 17.08 lbs (7.77 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Land Rover LR090699
- Jaguar T4A2061
- Brembo 09C20911
- Delphi BG4786C
- Mintex MDC2920C
- Hella Pagid 56143PROHC
- Hella Pagid 8DD355132601
- TRW DF6706S
- Pagid 56143HC
- TRW Steering and Suspension Parts DF6706S
- EBC Brakes D2048
- EBC Brakes D2159
- EBC Brakes GD2159
- EBC Brakes USR2159
- Quinton Hazell BDC6238
- Optimal BS9656HC
- Optimal BS9704C
- Optimal BS9726C
- Mintex MDC82920C
- Tridon 8120101155C
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD7373
- Febi-Bilstein 106493
- Borg & Beck BBD5471
- Ferodo DDF2996C1D
- Ferodo DDF2996C
- Delphi BG4786C18B1
- Dynamic Friction Company 60020034
- Dynamic Friction Company 60420034
- Dynamic Friction Company 90020034
- DON PCD19902
- SBS 1815311229
- Roadhouse 6175910
- Remsa 6175910
- JapKo 61L12C
- Zimmermann 290227120
- Zimmermann 290227153
- Zimmermann 290227152
- Textar 98200314301
- Textar 92314305
- Motaquip LVBD1882
- NAPA PBD8733
- Swag 22106493
- ATE 24012002561
- Japan Parts DPL12C
- TRW Steering and Suspension Parts DF8245S
- NK Autoparts 311229
- Brembo 09E02823
- LPR J1024V
- Jurid 563390JC1
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 325 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 20 |
| Outer Diameter [in] | 12.80 |
| Brake Disc Type | Internally Vented |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.79 |
| Minimum thickness [mm] | 18 |
| Height [in] | 1.65 |
| Height [mm] | 42 |
| Center Hole Diameter | 114.3 |
| Minimum thickness [in] | 0.71 |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 108 |
| Inner diameter [mm] | 160 |
| Centering Diameter [mm] | 63.5 |
| Inner Diameter [in] | 6.30 |
| Weight [kg] | 7.5 |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.25 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Inside Diameter | 63.5 |
| Surface | Coated |
| Wheel Bolt Bore Ø [mm] | 15.7 |
| Machining | High-carbon |
| Technical Information Number | 56143PRO_HC |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300736427 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 17.08 lbs (7.77 kg) |
| Package Length: | 13.8" (35 cm) |
| Package Width: | 14.4" (36.5 cm) |
| Package Height: | 3.9" (10 cm) |
1 Year Warranty