Hella Pagid 355132501 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$222.73
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355132501
Condition: New
UPC: 04082300736328
Weight: 23.35 lbs (10.62 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- BMW 34 42 6 528 289
- BMW 6775289
- Bendix 521756
- Delphi BG9130BC
- Bosch 0986AB5968
- Hella Pagid 56107PROHC
- Hella Pagid 8DD355132501
- BMW 34216775289
- BMW 6894381
- BMW 34206894381
- VAICO V2080098
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD3562
- Dynamic Friction Company 60031106
- Dynamic Friction Company 60431106
- Dynamic Friction Company 90031106
- Dynamic Friction Company 90031106A
- Zimmermann 150348055
- Zimmermann 150348054
- Swag 20104805
- Japan Parts DP0124C
- Japan Parts DP0124
- Meyle 3835231003PD
- Textar MDC83106C
- Textar 98200310701
- Textar 92310705
- Valeo 672690
- Mintex MDC83106C
- Trucktec 0834173
- Borg & Beck BBD7006S
- Delphi BG9130C18B1
- JP Group A/S 1463205400
- Jurid 563149J1
- Cifam 8001329C
- Better handling, driving comfort and less load on suspension parts through reduction of unsprung masses
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Increased fuel efficiency through weight reduction by up to 20%
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Brake Disc Type | Two-piece Brake Disc |
| Fitting Position | Rear Axle |
| Outer diameter [mm] | 345 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 24 |
| Brake Disc Type | Internally Vented |
| Outer Diameter [in] | 13.58 |
| Minimum thickness [mm] | 22.4 |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.94 |
| Height [mm] | 69.2 |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 120 |
| Centering Diameter [mm] | 75 |
| Inner diameter [mm] | 185 |
| Weight [kg] | 10.2 |
| Inner Diameter [in] | 7.28 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.72 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Centering Diameter [in] | 2.95 |
| Surface | Coated |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Machining | High-carbon |
| Wheel Bolt Bore Ø [mm] | 16.6 |
| Technical Information Number | 56107PRO_HC |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300736328 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 23.35 lbs (10.62 kg) |
| Package Length: | 14.4" (36.5 cm) |
| Package Width: | 15" (38 cm) |
| Package Height: | 3.1" (8 cm) |
1 Year Warranty