Hella Pagid 355132071 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$130.94
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355132071
Condition: New
UPC: 04082300735895
Weight: 17.15 lbs (7.8 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Volvo 31687441
- Volvo 31400779
- Brembo 09C93911
- Delphi BG4948C
- Volvo White 31687441
- Volvo White 31400779
- Mintex MDC2871C
- Volvo Truck 31687441-0
- Volvo Truck 31400779-0
- Volvo Truck 31687441
- Volvo Truck 31400779
- Hella Pagid 56045PROHC
- Hella Pagid 8DD355132071
- Volvo 31400779-0
- Volvo 31687441-0
- Pagid 56045
- Volvo 314007790
- Volvo 316874410
- EBC Brakes D2019
- Optimal BS9614HC
- Bosch 0986479D97
- Werner Metzger GmbH 6110992
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD7298
- Borg & Beck BBD5531
- Febi-Bilstein 174754
- Ferodo DDF2735C1D
- Delphi BG4948C18B1
- Dynamic Friction Company 60027054
- Dynamic Friction Company 60427054
- Dynamic Friction Company 90027054
- JP Group A/S 4963201500
- SBS 1815314873
- Zimmermann 610373052
- Zimmermann 610373020
- Textar 92304503
- Textar 98200304501
- Motaquip LVBD1886
- National NBD2152
- Swag 33105283
- ATE 24012002471
- NK Autoparts 314873
- Volvo White 31687441-0
- Volvo White 31400779-0
- Jurid 563627JC1
- Jurid 563630JC1
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Machining | High-carbon |
| Outer diameter [mm] | 340 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 20 |
| Outer Diameter [in] | 13.39 |
| Brake Disc Type | Internally Vented |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.79 |
| Minimum thickness [mm] | 17.5 |
| Height [in] | 1.69 |
| Height [mm] | 43 |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 108 |
| Inner diameter [mm] | 141 |
| Centering Diameter [mm] | 63.6 |
| Inner Diameter [in] | 5.55 |
| Weight [kg] | 7.6 |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.25 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Inside Diameter | 63.6 |
| Surface | Coated |
| Wheel Bolt Bore Ø [mm] | 15.6 |
| Machining | High-carbon |
| Technical Information Number | 56045PRO_HC |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300735895 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 17.15 lbs (7.8 kg) |
| Package Length: | 14.4" (36.5 cm) |
| Package Width: | 15" (38 cm) |
| Package Height: | 3.9" (10 cm) |
1 Year Warranty