Hella Pagid 355131821 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$100.74
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355131821
Condition: New
UPC: 04082300735642
Weight: 11.48 lbs (5.22 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Mazda D09T33251
- Mazda DA7R33251
- Bosch 0986479541
- Toyota 43512-WB001
- Brembo 09D06511
- Delphi BG4942C
- Mintex MDC2849C
- Mazda DA6A33251A
- Hella Pagid 56009PRO
- Hella Pagid 8DD355131821
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD0169
- Scion 43512WB001
- Pagid 56009
- Toyota 43512WB001
- Dynamic Friction Company 60091003
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD6036
- EBC Brakes GD2144
- Hi-Q SD4441
- Optimal BS9486C
- Bosch 0986479E56
- Werner Metzger GmbH 6110953
- Girling 6067931
- FTE 9082629
- FTE BS7872B
- Febi-Bilstein 170740
- Borg & Beck BBD5476
- Ferodo DDF2861C
- Dynamic Friction Company 60491003
- Dynamic Friction Company 90091003
- JP Group A/S 3863102500
- DON PCD17522
- HERTH+BUSS J3303094
- SBS 1815313284
- Roadhouse 6165910
- Remsa 6165910
- Zimmermann 370305720
- Zimmermann 370305752
- Textar 98200300901
- Textar 92300903
- Ashuki M60660
- Motaquip LVBD1929
- NAPA PBD8710
- Swag 33107124
- ATE 24012203181
- TRW Steering and Suspension Parts DF6793
- Brake Engineering DI957135
- Brembo 43512WB001
- NK Autoparts 313284
- Meyle 35155210045PD
- Meyle 35155210030
- Jurid 563324JC
- Jurid 563385JC1
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 258 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 22 |
| Outer Diameter [in] | 10.16 |
| Brake Disc Type | Internally Vented |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.87 |
| Minimum thickness [mm] | 20 |
| Height [mm] | 43.9 |
| Center Hole Diameter | 114.3 |
| Minimum thickness [in] | 0.79 |
| Hole Arrangement/Number | 04/05 |
| Inner diameter [mm] | 124.8 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 100 |
| Centering Diameter [mm] | 55 |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 3.94 |
| Weight [kg] | 5.1 |
| Centering Diameter [in] | 2.17 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Hole Arrangement/Number | 04/05 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Wheel Bolt Bore Ø [mm] | 13 |
| Wheel Bolt Bore Ø [in] | 0.51 |
| Surface | Coated |
| Technical Information Number | 56009PRO |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300735642 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 11.48 lbs (5.22 kg) |
| Package Length: | 11" (28 cm) |
| Package Width: | 11.6" (29.5 cm) |
| Package Height: | 3.9" (10 cm) |
1 Year Warranty