Hella Pagid 355131811 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$86.30
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355131811
Condition: New
UPC: 04082300735635
Weight: 9.05 lbs (4.11 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Delphi BG4324
- Delphi BG4324C
- Seat 5Q0 615 601 B
- TRW Steering and Suspension Parts DF6952
- Brembo 08D42511
- Mintex MDC2848C
- Hella Pagid 56000PRO
- Hella Pagid 8DD355131811
- TRW DF6952
- Volkswagen 5Q0 615 601 B
- Audi 5Q0 615 601 B
- Skoda 5Q0 615 601 B
- Pagid 56000
- Volkswagen 5QN615601A
- Audi 5Q0615601
- NK Autoparts 3147175
- Quinton Hazell BDC6229
- EBC Brakes BSD2176
- EBC Brakes USR2176
- EBC Brakes GD2176
- EBC Brakes D2176
- Optimal BS9624C
- Werner Metzger GmbH 6111033
- VAICO V1040101
- Girling 6069524
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD5647
- FTE 9082640
- FTE BS7891B
- Borg & Beck BBD5526
- Febi-Bilstein 171439
- Ferodo DDF2825C
- Dynamic Friction Company 60074059
- Dynamic Friction Company 60474059
- JP Group A/S 1163208600
- DON PCD17462
- SBS 18153147175
- Roadhouse 6209800
- Remsa 6209800
- Cifam 8001863C
- Zimmermann 100338120
- Textar 98200300001
- Textar 92300003
- Motaquip LVBD1981
- Topran 117600
- Swag 33100903
- ATE 24011004091
- Brake Engineering DI957157
- LPR S3027PR
- Meyle 1155230048PD
- Jurid 563293JC1
- Jurid 563293JC
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 272 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 10 |
| Outer Diameter [in] | 10.71 |
| Brake Disc Type | Solid |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.39 |
| Minimum thickness [mm] | 8 |
| Height [mm] | 58.2 |
| Center Hole Diameter | 114.3 |
| Minimum thickness [in] | 0.31 |
| Hole Arrangement/Number | 05/10 |
| Inner diameter [mm] | 149 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 112 |
| Inner Diameter [in] | 5.87 |
| Centering Diameter [mm] | 65 |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.41 |
| Weight [kg] | 4.1 |
| Centering Diameter [in] | 2.56 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Hole Arrangement/Number | 05/10 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Wheel Bolt Bore Ø [mm] | 15.3 |
| Surface | Coated |
| Technical Information Number | 56000PRO |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300735635 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 9.05 lbs (4.11 kg) |
| Package Length: | 12.4" (31.5 cm) |
| Package Width: | 11.8" (30 cm) |
| Package Height: | 5.1" (13 cm) |
1 Year Warranty