Hella Pagid 355126991 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$100.66
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355126991
Condition: New
UPC: 04082300642551
Weight: 13.4 lbs (6.09 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Volvo 31423721
- Brembo 08D24911
- Delphi BG4950C
- Mintex MDC2838C
- Volvo Truck 31423721-0
- Volvo Truck 31423721
- Bosch 0986479F31
- Hella Pagid 55951PROHC
- Hella Pagid 8DD355126991
- TRW DF6588
- Pagid 55951HC
- Volvo 31423721-0
- Volvo 314237210
- TRW Steering and Suspension Parts DF6588
- Volvo White 31423721
- EBC Brakes D2125
- Quinton Hazell BDC6179
- Optimal BS9620HC
- Valeo 672671
- Mintex MDC82838C
- Werner Metzger GmbH 6110954
- Girling 6065883
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD7309
- Borg & Beck BBD5540
- Febi-Bilstein 172979
- Ferodo DDF2827C
- Delphi BG4950C18B1
- Dynamic Friction Company 60027058
- Dynamic Friction Company 60427058
- Dynamic Friction Company 90027058
- JP Group A/S 4963201200
- SBS 1815314875
- Magneti Marelli 360406186801
- Roadhouse 6179600
- Remsa 6179600
- Cifam 8001876C
- Zimmermann 610372720
- Zimmermann 610372752
- Textar 98200295101
- Textar 92295105
- Motaquip LVBD1887
- National NBD2150
- NAPA PBD8737
- Swag 33106471
- ATE 24011202201
- TRW Steering and Suspension Parts DF8353S
- Brake Engineering DI957158
- Brembo 08D2491E
- NK Autoparts 314875
- Volvo White 31423721-0
- Meyle 5155230015PD
- Jurid 563294JC1
- Jurid 563294JC
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 302 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 12 |
| Outer Diameter [in] | 11.89 |
| Brake Disc Type | Solid |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.47 |
| Minimum thickness [mm] | 9.5 |
| Height [in] | 1.69 |
| Height [mm] | 43 |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 108 |
| Centering Diameter [mm] | 63.6 |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.25 |
| Weight [kg] | 5.2 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Inside Diameter | 63.6 |
| Surface | Coated |
| Machining | High-carbon |
| Technical Information Number | 55951PRO_HC |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300642551 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 13.4 lbs (6.09 kg) |
| Package Length: | 12.6" (32 cm) |
| Package Width: | 13.2" (33.5 cm) |
| Package Height: | 3.7" (9.5 cm) |
1 Year Warranty