Hella Pagid 355126731 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$143.67
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355126731
Condition: New
UPC: 04082300642292
Weight: 19.16 lbs (8.71 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Fiat 51937304
- Fiat 68247974AA
- TRW DF4476
- TRW Steering and Suspension Parts DF4476
- Jeep 53409035
- Jeep K68249840AA
- Jeep 68249840AA
- Jeep 68247974AA
- Jeep 68327786AA
- Jeep 51963548
- Jeep 52056675
- Brembo 09936320
- Brembo 09936321
- Brembo 09D20911
- Delphi BG4763C
- Mintex MDC2823C
- Fiat 68246458AA
- Fiat 68327786AA
- Bosch 0986479291
- Hella Pagid 55939PRO
- Hella Pagid 8DD355126731
- Pagid 55939
- Jeep 68254087AB
- Girling 6044761
- Febi-Bilstein 44036
- Febi-Bilstein 43893
- Zimmermann 230231520
- Borg & Beck BBD5271
- Motaquip LVBD1750
- EBC Brakes GD1989
- EBC Brakes D1989
- EBC Brakes USR1989
- Bosch 0986479G89
- FTE 9082625
- FTE BS7867B
- Febi-Bilstein 108664
- Ferodo DDF2882C
- Ferodo DDF2882C1D
- Delphi BG4763C18B1
- Dynamic Friction Company 60042037
- Dynamic Friction Company 60442037
- Dynamic Friction Company 90042037
- JP Group A/S 3363101700
- DON PCD22852
- SBS 1815312370
- SBS 1815202370
- Magneti Marelli 361302040831
- Magneti Marelli 360406180501
- Jeep 68254087AA
- Jeep 53376436
- Jeep K68254087AA
- Jeep K68249840AB
- Jeep K68254087AB
- Jeep K68350239AA
- Textar 92293903
- Textar 98200293901
- Swag 33100148
- Swag 74943893
- Swag 74944036
- ATE 24012802921
- Brembo 09D2091X
- NK Autoparts 312370
- LPR A2010V
- Meyle 15155210004PD
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 305 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 28 |
| Outer Diameter [in] | 12.01 |
| Brake Disc Type | Internally Vented |
| Brake Disc Thickness [in] | 1.10 |
| Minimum thickness [mm] | 26 |
| Height [mm] | 39.7 |
| Minimum thickness [in] | 1.02 |
| Hole Arrangement/Number | 05/10 |
| Inner diameter [mm] | 138 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 110 |
| Inner Diameter [in] | 5.43 |
| Centering Diameter [mm] | 70 |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.33 |
| Weight [kg] | 8.5 |
| Centering Diameter [in] | 2.76 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Hole Arrangement/Number | 05/10 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Wheel Bolt Bore Ø [mm] | 16.6 |
| Surface | Coated |
| Technical Information Number | 55939PRO |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300642292 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 19.16 lbs (8.71 kg) |
| Package Length: | 13.2" (33.5 cm) |
| Package Width: | 12.6" (32 cm) |
| Package Height: | 3.7" (9.5 cm) |
1 Year Warranty