Hella Pagid 355126681 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$136.91
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355126681
Condition: New
UPC: 04082300642247
Weight: 11.89 lbs (5.41 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Kia 58411D3700
- Kia 58411D7700
- Brembo 08D43011
- Delphi BG4932C
- Valeo 197798
- Mintex MDC2818C
- Mintex MDC2835C
- Bosch 0986479E44
- Bosch 0986479E46
- Hella Pagid 55934PRO
- Hella Pagid 8DD355126681
- Hyundai 58411D3700
- Pagid 55934
- Pagid 55948
- Dynamic Friction Company 60421042
- EBC Brakes D2084
- Quinton Hazell BDC6170
- Optimal BS9441C
- Hi-Q SD1152
- Valeo 672715
- Werner Metzger GmbH 6110797
- FTE BS7883B
- FTE 9082634
- Febi-Bilstein 108637
- Febi-Bilstein 108674
- Borg & Beck BBD5564
- Borg & Beck BBD5485
- Ferodo DDF2787C
- Delphi BG4932C18B1
- Dynamic Friction Company 60021042
- JP Group A/S 3663201600
- DON PCD23042
- SBS 1815313459
- HERTH+BUSS J3310541
- HERTH+BUSS J3310539
- Roadhouse 6178000
- Remsa 6178000
- Cifam 8001819C
- Zimmermann 285353352
- Zimmermann 285353320
- Textar 92294803
- Textar 98200294801
- Textar 98200293401
- Textar 92293403
- Ashuki Y08973
- Motaquip LVBD1918
- NAPA PBD8781
- Swag 33106584
- ATE 24011004121
- Japan Parts DPH19
- Japan Parts DPH19C
- Brake Engineering DI957182
- NK Autoparts 313459
- LPR H2053P
- LPR H2053PR
- Meyle 37155230042PD
- Jurid 563442JC1
- Jurid 563300JC
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 302 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 10 |
| Outer Diameter [in] | 11.89 |
| Brake Disc Type | Solid |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.39 |
| Minimum thickness [mm] | 8.4 |
| Height [mm] | 31.2 |
| Center Hole Diameter | 114.3 |
| Hole Arrangement/Number | 05/07 |
| Inner diameter [mm] | 172.8 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 114.3 |
| Centering Diameter [mm] | 76 |
| Weight [kg] | 5.2 |
| Centering Diameter [in] | 2.99 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Hole Arrangement/Number | 05/07 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Wheel Bolt Bore Ø [mm] | 12.4 |
| Surface | Coated |
| Technical Information Number | 55934PRO |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300642247 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 11.89 lbs (5.41 kg) |
| Package Length: | 13.2" (33.5 cm) |
| Package Width: | 12.6" (32 cm) |
| Package Height: | 3.7" (9.5 cm) |
1 Year Warranty