Hella Pagid 355126651 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$90.38
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355126651
Condition: New
UPC: 04082300642216
Weight: 10.06 lbs (4.57 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Hyundai 584113V500
- Kia 584113R700
- Kia 584113V500
- TRW Steering and Suspension Parts DF7953
- Kia S584113V500
- Kia 58411G2700
- Brembo 08D22011
- Delphi BG4819C
- Valeo 196085
- Mintex MDC2815C
- Bosch 0986479V09
- Hella Pagid 55931PRO
- Hella Pagid 8DD355126651
- Hyundai S584113V500
- Hyundai 58411G2700
- TRW DF7953
- Pagid 55931
- Hyundai 584113Q000
- Dynamic Friction Company 60421014
- Kia 584113Q000
- EBC Brakes D1902
- Quinton Hazell BDC6230
- Optimal BS9380C
- Hi-Q SD1131B
- Hi-Q SD1131
- Mintex MDC82815C
- Werner Metzger GmbH 6110963
- Girling 6079534
- FTE BS7885B
- FTE 9082636
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD5270
- Ferodo DDF2604C
- Ferodo DDF2541C1D
- Delphi BG5151C
- Delphi BG4819C18B1
- Dynamic Friction Company 60021014
- Dynamic Friction Company 60021045
- Dynamic Friction Company 60421045
- Dynamic Friction Company 90003021
- Dynamic Friction Company 90021014
- JP Group A/S 3663201100
- DON PCD23022
- SBS 1815313544
- HERTH+BUSS J3310320
- Roadhouse 6157100
- Remsa 6157100
- Zimmermann 320381420
- Textar 98200293101
- Textar 92293103
- Ashuki Y08976
- ATE 24011004001
- Japan Parts DPK20C
- Japan Parts DPK20
- Brake Engineering DI957188
- Brembo 08D2201E
- NK Autoparts 313544
- LPR H2050P
- LPR H2050PR
- Meyle 28155230020PD
- Jurid 563182JC
- Jurid 563182JC1
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 284 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 10 |
| Outer Diameter [in] | 11.18 |
| Brake Disc Type | Solid |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.39 |
| Minimum thickness [mm] | 8.4 |
| Height [mm] | 31.9 |
| Hole Arrangement/Number | 05/07 |
| Inner diameter [mm] | 155 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 114.3 |
| Inner Diameter [in] | 6.10 |
| Centering Diameter [mm] | 76 |
| Weight [kg] | 4.4 |
| Centering Diameter [in] | 2.99 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Hole Arrangement/Number | 05/07 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Wheel Bolt Bore Ø [mm] | 12.4 |
| Surface | Coated |
| Technical Information Number | 55931PRO |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300642216 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 10.06 lbs (4.57 kg) |
| Package Length: | 13" (33 cm) |
| Package Width: | 12.4" (31.5 cm) |
| Package Height: | 3.1" (8 cm) |
1 Year Warranty