Hella Pagid 355126581 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$80.88
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355126581
Condition: New
UPC: 04082300642148
Weight: 13.35 lbs (6.07 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Brembo 08N25821
- Lincoln DG9Z2C026D
- Lincoln BRRF120
- Lincoln BRRF314
- Lincoln DG9Z2C026B
- Mintex MDC2809C
- Ford 2008440
- Ford 5202205
- Ford DG9C2A315CD
- Ford GV612A315AA
- Ford DG9Z 2C02-6B
- Ford DG9Z 2C02-6D
- Bosch 0986479D86
- Bosch 0986479E82
- Hella Pagid 55925PRO
- Hella Pagid 8DD355126581
- Pagid 55925
- Motaquip LVBD1729
- Swag 33102447
- EBC Brakes D2039
- Quinton Hazell BDC6068
- Optimal BS9908C
- Mintex MDC82809C
- VAICO V2540221
- Werner Metzger GmbH 6110949
- FTE 9082627
- FTE BS7869
- FTE BS7869B
- Borg & Beck BBD5458
- Borg & Beck BBD5422
- Febi-Bilstein 107729
- Ferodo DDF2788C
- JP Group A/S 1563203000
- DON PCD22912
- Ford 2007750
- Ford DG9C2A315CF
- Ford 2019282
- Ford GV612A315BA
- SBS 18153125102
- SBS 18152025102
- Magneti Marelli 360406165701
- Roadhouse 6251600
- Remsa 6251600
- Zimmermann 250137820
- Textar 98200292501
- Textar 92292503
- Motaquip LVBD1781
- Akebono BN0853E
- Akebono BN0853
- Swag 33106604
- ATE 24011101961
- TRW Steering and Suspension Parts DF6976
- Brake Engineering DI957152
- NK Autoparts 3125102
- NK Autoparts 2025102
- NK Autoparts 3125110
- Meyle 7155230027PD
- Jurid 563301J1
- Jurid 563301JC
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 316 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 11 |
| Outer Diameter [in] | 12.44 |
| Brake Disc Type | Solid |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.43 |
| Minimum thickness [mm] | 9.5 |
| Height [mm] | 50.9 |
| Hole Arrangement/Number | 05/05 |
| Inner diameter [mm] | 187.5 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 108 |
| Centering Diameter [mm] | 63.5 |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.25 |
| Weight [kg] | 5.8 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Hole Arrangement/Number | 05/05 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Wheel Bolt Bore Ø [mm] | 13.7 |
| Inside Diameter | 63.5 |
| Surface | Coated |
| Technical Information Number | 55925PRO |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300642148 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 13.35 lbs (6.07 kg) |
| Package Length: | 13.2" (33.5 cm) |
| Package Width: | 13.8" (35 cm) |
| Package Height: | 5.5" (14 cm) |
1 Year Warranty