Hella Pagid 355126421 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$297.25
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355126421
Condition: New
UPC: 04082300641981
Weight: 21.16 lbs (9.62 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Brembo 09D42411
- Mintex MDC2791C
- Bosch 0986479E41
- Hella Pagid 55904PROHC
- Hella Pagid 8DD355126421
- TRW DF8370S
- Audi 4M0 061 560 J
- Audi 4M0 061 560 P
- Pagid 55904HC
- TRW Steering and Suspension Parts DF8370S
- Quinton Hazell BDC6248
- Quinton Hazell MBD6248
- EBC Brakes D2151
- Mintex MDC82791C
- Werner Metzger GmbH 6110875
- VAICO V1040093
- Volkswagen 4M0615601J
- Audi 4M0615601P
- Audi 4M0615601J
- Trucktec 0735316
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD3650
- Febi-Bilstein 171510
- Borg & Beck BBD6203S
- Ferodo DDF2661C1D
- Ferodo DDF2661C
- Delphi BG9339C
- Delphi BG9339C18B1
- Dynamic Friction Company 60073079
- Dynamic Friction Company 60473079
- Dynamic Friction Company 90073079
- JP Group A/S 1163208900
- DON PCD22932
- Magneti Marelli 360406187001
- Roadhouse 6177510
- Remsa 6177510
- Skoda 4M0615601J
- Seat 4M0615601J
- Zimmermann 100337652
- Zimmermann 100337620
- Zimmermann 100337653
- Textar 98200290401
- Textar 92290405
- Motaquip LVBD1955
- Swag 33100930
- ATE 24012802961
- TRW Steering and Suspension Parts DF8610S
- TRW Steering and Suspension Parts DF6750S
- Brake Engineering DI957183
- LPR A1063VR
- Meyle 1155230045PD
- Jurid 563225JC1
- Jurid 563225JC
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 350 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 28 |
| Outer Diameter [in] | 13.78 |
| Brake Disc Type | Internally Vented |
| Brake Disc Thickness [in] | 1.10 |
| Minimum thickness [mm] | 26 |
| Height [mm] | 36.3 |
| Minimum thickness [in] | 1.02 |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 112 |
| Inner diameter [mm] | 150.1 |
| Centering Diameter [mm] | 68 |
| Weight [kg] | 9.4 |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.41 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Centering Diameter [in] | 2.68 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Surface | Coated |
| Wheel Bolt Bore Ø [mm] | 15.2 |
| Machining | High-carbon |
| Technical Information Number | 55904PRO_HC |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300641981 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 21.16 lbs (9.62 kg) |
| Package Length: | 15" (38 cm) |
| Package Width: | 14.4" (36.5 cm) |
| Package Height: | 3.1" (8 cm) |
1 Year Warranty