Hella Pagid 355126291 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$177.25
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355126291
Condition: New
UPC: 04082300641851
Weight: 17.74 lbs (8.07 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Mini 34119804829
- Mini 34119811538
- Brembo 09B63810
- Brembo 09B63811
- Delphi BG4771C
- Valeo 197755
- Mintex MDC2779C
- Mini 9 804 829
- Mini 9 811 538
- Bosch 0986479726
- Hella Pagid 55756PROHC
- Hella Pagid 8DD355126291
- TRW DF6119S
- Pagid 55756HC
- TRW Steering and Suspension Parts DF6119S
- Dynamic Friction Company 60432011
- VAICO V2080097
- Optimal BS9100HC
- Optimal BS9100
- Girling 6061195
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD9062
- Febi-Bilstein 43925
- Borg & Beck BBD5336
- Ferodo DDF2125C1D
- Ferodo DDF2125C
- Ferodo DDF2125C1
- Dynamic Friction Company 60032011
- Dynamic Friction Company 90032011
- DON PCD20752
- SBS 18153115123
- Magneti Marelli 360406188101
- Roadhouse 6144010
- Remsa 6144010
- Cifam 8001380C
- Zimmermann 150348620
- Zimmermann 150348652
- Textar 92275600
- Textar 92275605
- Textar 98200275601
- Motaquip LVBD1747
- ATE 24012402401
- Japan Parts DI0154C
- Japan Parts DI0154
- Brake Engineering DI956983
- NK Autoparts 3115123
- LPR B2066V
- Meyle 3155210021PD
- Jurid 562717JC
- Jurid 562717JC1
- Dynamic Friction Company 60032011
- Dynamic Friction Company 60432011
- Dynamic Friction Company 90032011
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 307 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 24 |
| Outer Diameter [in] | 12.09 |
| Brake Disc Type | Internally Vented |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.94 |
| Minimum thickness [mm] | 22.4 |
| Height [mm] | 45.3 |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 120 |
| Inner diameter [mm] | 151.8 |
| Centering Diameter [mm] | 79 |
| Weight [kg] | 7.8 |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.72 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Centering Diameter [in] | 3.11 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Surface | Coated |
| Wheel Bolt Bore Ø [mm] | 16.7 |
| Machining | High-carbon |
| Technical Information Number | 55756PRO_HC |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300641851 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 17.74 lbs (8.07 kg) |
| Package Length: | 14.4" (36.5 cm) |
| Package Width: | 13.8" (35 cm) |
| Package Height: | 4.3" (11 cm) |
1 Year Warranty