Hella Pagid 355126052 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$280.00
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355126052
Condition: New
UPC: 04082300691641
Weight: 27.34 lbs (12.43 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Saab 93188445
- Bendix 562579BC
- Bendix 521760
- Opel 569154
- Delphi BG9098
- Mintex MDC2385
- Bosch 0986479A24
- Hella Pagid 55424PROHCNA
- Hella Pagid 8DD355126052
- TRW DF4767S
- Vauxhall 569154
- Pagid 55424
- Pagid 55424PRO
- TRW Steering and Suspension Parts DF4767S
- EBC Brakes USR1460
- EBC Brakes D1460
- EBC Brakes GD1460
- Optimal BS8722
- Optimal BS9076HC
- Optimal BS9076
- VAICO V5040003
- Girling 6047675
- FTE 9071342
- FTE BS7600
- FTE 9081282
- FTE BS7600B
- Borg & Beck BBD6029S
- Febi-Bilstein 44131
- Ferodo DDF1909C1
- Ferodo DDF1909C
- Dynamic Friction Company 60065021
- Dynamic Friction Company 90065019
- Dynamic Friction Company 90065021
- Dynamic Friction Company 60465021
- DON PCD16071
- SBS 1815204112
- SBS 1815314112
- Roadhouse 6148710
- Remsa 6148710
- Vauxhall 93188445
- Opel 93188445
- Zimmermann 430262052
- Zimmermann 430262020
- Zimmermann 540530420
- Textar 98200242401
- Textar 92242403
- Akebono BN0656E
- Akebono BN0656
- ATE 24013001891
- ATE 2401301891
- Japan Parts DI0418C
- Japan Parts DI0418
- Brake Engineering DI956348S
- NK Autoparts 204112
- NK Autoparts 314112
- Brembo 09E56711
- LPR O1045V
- Meyle 6155210016PD
- Jurid 562579JC1
- Jurid 562579JC
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 345 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 30 |
| Outer Diameter [in] | 13.58 |
| Brake Disc Type | Internally Vented |
| Brake Disc Thickness [in] | 1.18 |
| Minimum thickness [mm] | 27.5 |
| Height [mm] | 45.4 |
| Hole Arrangement/Number | 05/08 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 110 |
| Centering Diameter [mm] | 70 |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.33 |
| Weight [kg] | 12 |
| Centering Diameter [in] | 2.76 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Hole Arrangement/Number | 05/08 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Surface | Coated |
| Machining | High-carbon |
| Weight [lb] | 26.46 |
| Technical Information Number | 55424PRO_HC_NA |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300691641 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 27.34 lbs (12.43 kg) |
| Package Length: | 15.4" (39 cm) |
| Package Width: | 14.8" (37.5 cm) |
| Package Height: | 2.6" (6.5 cm) |
1 Year Warranty