Hella Pagid 355125551 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$122.12
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355125551
Condition: New
UPC: 04082300641110
Weight: 18.85 lbs (8.57 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Bendix 521769
- Brembo 09C17011
- Valeo 197560
- Mintex MDC2768C
- Bosch 0986479749
- Hella Pagid 55418PRO
- Hella Pagid 8DD355125551
- TRW DF6343S
- Audi 4H0 061 560 P
- Audi 4H0 061 560 F
- Audi 4H0 061 560 L
- Pagid 55418
- TRW Steering and Suspension Parts DF6343S
- Volkswagen 4H0615601L
- Audi 4H0615601F
- Audi 4H0615601L
- Audi 4H0615601P
- Optimal BS9182
- Optimal BS9182C
- Werner Metzger GmbH 6110772
- Girling 6063435
- Volkswagen 4H0615601F
- Trucktec 0735305
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD4154
- Febi-Bilstein 44097
- Borg & Beck BBD6085S
- Ferodo DDF1990C
- Ferodo DDF1990CD
- Delphi BG4387C19B1
- Delphi BG4387C18B1
- Delphi BG4387C
- Dynamic Friction Company 90073063
- Dynamic Friction Company 60073063
- Dynamic Friction Company 60473063
- JP Group A/S 1163208400
- DON PCD17162
- Roadhouse 6177410
- Remsa 6177410
- Skoda 4H0615601F
- Skoda 4H0615601L
- Seat 4H0615601L
- Seat 4H0615601F
- Zimmermann 100336220
- Textar 98200241801
- Textar 92241805
- Textar 92241803
- Motaquip LVBD1738
- ATE 24012202731
- Japan Parts DP0917
- Japan Parts DP0917C
- Brake Engineering DI957085
- Brembo 59E11542
- Brembo 09C1701X
- Jurid 562767JC
- Jurid 562767JC1
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 356 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 22 |
| Outer Diameter [in] | 14.02 |
| Brake Disc Type | Internally Vented |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.87 |
| Minimum thickness [mm] | 20 |
| Height [mm] | 36.3 |
| Minimum thickness [in] | 0.79 |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 112 |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.41 |
| Centering Diameter [mm] | 68 |
| Centering Diameter [in] | 2.68 |
| Weight [kg] | 8.3 |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Surface | Coated |
| Technical Information Number | 55418PRO |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300641110 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 18.85 lbs (8.57 kg) |
| Package Length: | 15.4" (39 cm) |
| Package Width: | 14.8" (37.5 cm) |
| Package Height: | 3.3" (8.5 cm) |
1 Year Warranty