Hella Pagid 355125471 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$111.80
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355125471
Condition: New
UPC: 04082300641035
Weight: 22.36 lbs (10.17 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Volvo 31471413
- Volvo 31665446
- Volvo 32254356
- Brembo 09D25111
- Mintex MDC2761
- Volvo Truck 31423724-0
- Volvo Truck 31471413-0
- Volvo Truck 31665446-0
- Volvo Truck 32254356-0
- Volvo Truck 92287405-0
- Volvo Truck 31423724
- Volvo Truck 31471413
- Volvo Truck 31665446
- Volvo Truck 32254356
- Volvo Truck 92287405
- Hella Pagid 55874PROHC
- Hella Pagid 8DD355125471
- TRW DF8371S
- Volvo 31471413-0
- Volvo 92287405-0
- Volvo 3 142 372 4
- Volvo 92287405
- Volvo 32217561-0
- Volvo 32300122-0
- Volvo 31665446-0
- Volvo 31423724-0
- Volvo 32254356-0
- Pagid 55874
- Pagid 55874HC
- Volvo 314237240
- Volvo 314714130
- Volvo 316654460
- Volvo 322175610
- Volvo 322543560
- Volvo 323001220
- TRW Steering and Suspension Parts DF8371S
- Volvo White 31665446
- Volvo White 32254356
- Volvo White 92287405
- Volvo White 31471413
- Volvo White 31423724
- Volvo 31423724
- Volvo 32217561
- Volvo 32233185
- Volvo 32300122
- Quinton Hazell BDC6176
- EBC Brakes D2080
- Optimal BS9622HC
- Mintex MDC82761C
- Bosch 0986479F90
- Werner Metzger GmbH 6110991
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD7295
- Volvo 32233185-0
- Febi-Bilstein 106352
- Borg & Beck BBD6148S
- Ferodo DDF2693C
- Delphi BG9330C
- Dynamic Friction Company 60027059
- Dynamic Friction Company 60427059
- Dynamic Friction Company 90027059
- JP Group A/S 4963102200
- SBS 1815314876
- Magneti Marelli 360406180401
- Magneti Marelli 361302040832
- Roadhouse 6212910
- Remsa 6212910
- Cifam 8001888C
- Zimmermann 610372520
- Zimmermann 610372553
- Zimmermann 610372552
- Textar 98200287401
- Motaquip LVBD1853
- National NBD2164
- Swag 33106909
- ATE 24012803131
- Brake Engineering DI957137
- Brembo 09D2511E
- NK Autoparts 314876
- Volvo White 32254356-0
- Volvo White 31471413-0
- Volvo White 31665446-0
- Volvo White 92287405-0
- Volvo White 31423724-0
- LPR V1033VR
- Meyle 5835210046PD
- Jurid 563257JC1
- Jurid 563257JC
- Volvo 322331850
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 322 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 28 |
| Outer Diameter [in] | 12.68 |
| Brake Disc Type | Internally Vented |
| Brake Disc Thickness [in] | 1.10 |
| Minimum thickness [mm] | 25.5 |
| Height [in] | 1.89 |
| Height [mm] | 48 |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 108 |
| Inner diameter [mm] | 141 |
| Centering Diameter [mm] | 63.5 |
| Inner Diameter [in] | 5.55 |
| Weight [kg] | 9.8 |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.25 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Inside Diameter | 63.5 |
| Surface | Coated |
| Wheel Bolt Bore Ø [mm] | 15.8 |
| Machining | High-carbon |
| Technical Information Number | 55874PRO_HC |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300641035 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 22.36 lbs (10.17 kg) |
| Package Length: | 14.4" (36.5 cm) |
| Package Width: | 13.8" (35 cm) |
| Package Height: | 2.8" (7 cm) |
1 Year Warranty