Hella Pagid 355125291 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$109.49
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355125291
Condition: New
UPC: 04082300640854
Weight: 18.72 lbs (8.51 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Peugeot 1612435780
- Peugeot 1612435880
- Ram 68195534AC
- Brembo 09C66311
- Delphi BG4796C
- Citroen 1612435780
- Citroen 1612435880
- Mintex MDC2752C
- Fiat 51957511
- Fiat 51957512
- Hella Pagid 55843PRO
- Hella Pagid 8DD355125291
- TRW DF6925S
- Pagid 55843
- Dynamic Friction Company 60040115
- Dynamic Friction Company 60040117
- EBC Brakes D2285
- Quinton Hazell MBD6257
- Quinton Hazell BDC6257
- Optimal BS9746C
- Bosch 0986479E02
- VAICO V2440035
- Werner Metzger GmbH 6110977
- Girling 6069255
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD7076
- FTE 9081341
- FTE BS7864B
- Borg & Beck BBD6156S
- Febi-Bilstein 171496
- Ferodo DDF2850C1
- Dynamic Friction Company 90040117
- Dynamic Friction Company 60440115
- Dynamic Friction Company 60440117
- Dynamic Friction Company 90040115
- JP Group A/S 3363200600
- DON PCD21872
- SBS 1815311963
- Roadhouse 6210910
- Remsa 6210910
- Zimmermann 180303220
- Textar 98200284301
- Textar 92284303
- Motaquip LVBD1842
- NAPA PBD8777
- National NBD2280
- Swag 33100926
- ATE 24012202981
- Brake Engineering DI957155
- NK Autoparts 311963
- Meyle 11155230046PD
- Jurid 563355JC1
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 300 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 22 |
| Outer Diameter [in] | 11.81 |
| Brake Disc Type | Externally Vented |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.87 |
| Height [mm] | 80 |
| Height [in] | 3.15 |
| Minimum thickness [mm] | 19.9 |
| Center Hole Diameter | 139.7 |
| Hole Arrangement/Number | 05/10 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 130 |
| Inner diameter [mm] | 172 |
| Centering Diameter [mm] | 79 |
| Inner Diameter [in] | 6.77 |
| Weight [kg] | 8.3 |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 5.12 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Centering Diameter [in] | 3.11 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Hole Arrangement/Number | 05/10 |
| Surface | Coated |
| Wheel Bolt Bore Ø [mm] | 17.5 |
| Technical Information Number | 55843PRO |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300640854 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 18.72 lbs (8.51 kg) |
| Package Length: | 12.4" (31.5 cm) |
| Package Width: | 13" (33 cm) |
| Package Height: | 7.1" (18 cm) |
1 Year Warranty