Hella Pagid 355125191 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$115.55
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355125191
Condition: New
UPC: 04082300640755
Weight: 12.42 lbs (5.65 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Seat 80A 615 601 B
- Brembo 08D06011
- Delphi BG4800C
- Mintex MDC2747
- Hella Pagid 55828PRO
- Hella Pagid 8DD355125191
- Volkswagen 80A 615 601 B
- Audi 80A 615 601 B
- Audi 80A615601
- Audi L8WD615601
- Audi 8W0 061 560 H
- Audi 8W0 061 560 C
- Skoda 80A 615 601 B
- Pagid 55828
- Audi 8W0615601C
- Optimal BS9630C
- Valeo 672718
- Bosch 0986479E33
- Volkswagen 8W0615601H
- Volkswagen 8W0615601C
- Audi 8W0615601H
- Trucktec 0735303
- FTE BS7893B
- FTE 9082641
- Borg & Beck BBD5462
- Ferodo DDF2871C1D
- Ferodo DDF2599C
- Delphi BG4800C19B1
- Delphi BG4800C18B1
- DON PCD22922
- SBS 18153147183
- Magneti Marelli 360406183401
- Roadhouse 6177100
- Remsa 6177100
- Skoda 8W0615601H
- Skoda 8W0615601C
- Seat 8W0615601H
- Seat 8W0615601C
- Zimmermann 100337952
- Zimmermann 100337920
- Zimmermann 100333352
- Textar 92282805
- Textar 98200282801
- Textar 92282803
- Motaquip LVBD1829
- Topran 631154
- ATE 24011202181
- Japan Parts DP0930C
- Japan Parts DP0930
- TRW Steering and Suspension Parts DF6981S
- TRW Steering and Suspension Parts DF8354S
- Brake Engineering DI957144
- Brembo 08D0601X
- NK Autoparts 3147183
- LPR A1062PR
- Jurid 563177JC
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 300 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 12 |
| Outer Diameter [in] | 11.81 |
| Brake Disc Type | Solid |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.47 |
| Minimum thickness [mm] | 10 |
| Height [in] | 1.42 |
| Height [mm] | 36 |
| Minimum thickness [in] | 0.39 |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Inner diameter [mm] | 165.8 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 112 |
| Centering Diameter [mm] | 68 |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.41 |
| Weight [kg] | 5.3 |
| Centering Diameter [in] | 2.68 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Wheel Bolt Bore Ø [mm] | 15.3 |
| Surface | Coated |
| Technical Information Number | 55828PRO |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300640755 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 12.42 lbs (5.65 kg) |
| Package Length: | 13.2" (33.5 cm) |
| Package Width: | 12.6" (32 cm) |
| Package Height: | 3.7" (9.5 cm) |
1 Year Warranty