Hella Pagid 355123152 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$95.07
Limited Stock
Ships: Same or Next Business Day
Pick-Up: Same Business Day (Order before 11:30am)
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355123152
Condition: New
UPC: 04082300574661
Weight: 15.59 lbs (7.09 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Delphi BG4243C
- Bendix 521687
- Brembo 09B33811
- BMW 6 864 900
- BMW 6792229
- BMW 34 42 6 490 900
- BMW 34 42 6 222 229
- Valeo 196045
- Valeo 197786
- Mintex MDC2356
- Bosch 0986479045
- Bosch 0986AB5802
- Bosch 0986AB5956
- Hella Pagid 55397PROHCNA
- Hella Pagid 8DD355123152
- TRW DF6513S
- TRW DF8049
- Pagid 55397
- Pagid 55397PRO
- TRW Steering and Suspension Parts DF6513S
- TRW Steering and Suspension Parts DF8049
- BMW 34216792229
- BMW 34216864900
- Dynamic Friction Company 60431117
- Optimal BS9210
- Optimal BS9210C
- Valeo 672778
- Mintex MDC82356C
- VAICO V2040056
- Girling 6065135
- FTE BS7355B
- FTE BS7355
- FTE 9072111
- FTE 9082201
- Trucktec 0835250
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD3418
- Febi-Bilstein 43868
- Borg & Beck BBD5259
- Ferodo DDF2313C1D
- Ferodo DDF2313C
- Ferodo DDF2313DRC1D
- Ferodo DDF2313CD
- Ferodo DDF2313DLC1D
- Delphi BG5223C18B1
- Delphi BG5223C
- Dynamic Friction Company 60031117
- Dynamic Friction Company 90031117
- JP Group A/S 1463205600
- DON PCD11822
- SBS 1815341597
- SBS 1815201597
- SBS 1815311597
- Roadhouse 6145310
- Remsa 6145310
- Cifam 8001453C
- Zimmermann 150290220
- Zimmermann 150290253
- Zimmermann 150290252
- Textar 92239703
- Textar 98200239701
- Textar 92239705
- Ashuki P331149
- NAPA PBD8369
- Topran 503014
- Akebono BN0274E
- Akebono BN0274
- Bendix BR2285EURO
- Japan Parts DP0116
- Japan Parts DP0116C
- TRW Steering and Suspension Parts DF968
- Brake Engineering DI957011
- Brembo 09B3381X
- Brembo 09B3381E
- Brembo 59E11475
- NK Autoparts 311597
- NK Autoparts 341597
- NK Autoparts 201597
- LPR B2060V
- LPR B2060VR
- Meyle 3155230018PD
- Meyle 3155230032PD
- Jurid 563153JC
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 300 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 20 |
| Outer Diameter [in] | 11.81 |
| Brake Disc Type | Internally Vented |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.79 |
| Minimum thickness [mm] | 18.4 |
| Height [in] | 2.60 |
| Height [mm] | 66 |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 120 |
| Color | Silver |
| Centering Diameter [mm] | 75 |
| Inner diameter [mm] | 185 |
| Wheel Bolt Bore Ø [mm] | 16.6 |
| Inner Diameter [in] | 7.28 |
| Weight [kg] | 6.5 |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.72 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Centering Diameter [in] | 2.95 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Surface | Coated |
| Color | Silver |
| Machining | High-carbon |
| Number of bolts/screws | 1 |
| Technical Information Number | 55397PRO_HC_NA |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300574661 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 15.59 lbs (7.09 kg) |
| Package Length: | 13" (33 cm) |
| Package Width: | 12.4" (31.5 cm) |
| Package Height: | 3.1" (8 cm) |
1 Year Warranty