Hella Pagid 355123061 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$135.05
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355123061
Condition: New
UPC: 04082300602777
Weight: 11.85 lbs (5.39 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Datsun/Nissan 432064CE0A
- TRW Steering and Suspension Parts DF6789
- Brembo 09C92911
- Delphi BG4779C
- Hella Pagid 55781PRO
- Hella Pagid 8DD355123061
- Datsun/Nissan D32064CE0A
- Datsun/Nissan D32064CE0AVA
- TRW DF6789
- Renault 432064423R
- Pagid 55781
- Datsun/Nissan 432066RA0A
- Quinton Hazell BDC6151
- Optimal BS9540C
- Mintex MDC83055C
- Bosch 0986479H09
- Bosch 0986479D20
- VAICO V4640029
- Girling 6067892
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD7313
- FTE BS7866B
- FTE 9082624
- Febi-Bilstein 108552
- Borg & Beck BBD5678
- Borg & Beck BBD5424
- Ferodo DDF2786C
- Delphi BG5191C
- JP Group A/S 4063201100
- DON PCD23252
- SBS 202297
- SBS 1815312297
- Roadhouse 6162310
- Remsa 6162310
- Renault 432064CE0A
- Renault D32064CE0A
- Zimmermann 200253620
- Zimmermann 200253652
- Textar 92278103
- Textar 98200278101
- Ashuki N01398
- Datsun/Nissan 432066RN0A
- Datsun/Nissan 432064CE0C
- Datsun/Nissan 432066RS1A
- Samsung 432064CE0A
- Samsung D32064CE0A
- Samsung 432064423R
- Akebono BN1384
- Akebono BN1384E
- Swag 33107167
- ATE 24011601381
- TRW Steering and Suspension Parts DF8345S
- Japan Parts DP157
- Japan Parts DP157C
- Brake Engineering DI957102
- Brembo 09C9291E
- NK Autoparts 312297
- LPR N2047V
- Meyle 36155230056PD
- Jurid 563299JC
- Jurid 563299JC1
- ADVICS B6R196B
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 292 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 16 |
| Outer Diameter [in] | 11.50 |
| Brake Disc Type | Internally Vented |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.63 |
| Minimum thickness [mm] | 14 |
| Height [in] | 1.85 |
| Height [mm] | 47 |
| Minimum thickness [in] | 0.55 |
| Hole Arrangement/Number | 05/05 |
| Inner diameter [mm] | 158 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 114.3 |
| Inner Diameter [in] | 6.22 |
| Centering Diameter [mm] | 68 |
| Weight [kg] | 5.1 |
| Centering Diameter [in] | 2.68 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Hole Arrangement/Number | 05/05 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Wheel Bolt Bore Ø [mm] | 12.8 |
| Surface | Coated |
| Technical Information Number | 55781PRO |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300602777 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 11.85 lbs (5.39 kg) |
| Package Length: | 13" (33 cm) |
| Package Width: | 12.4" (31.5 cm) |
| Package Height: | 4.7" (12 cm) |
1 Year Warranty