Hella Pagid 355123042 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$192.14
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355123042
Condition: New
UPC: 04082300574494
Weight: 26.55 lbs (12.07 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Mercedes-Benz 2104212312
- Bendix 521289
- Brembo 09A72610
- Brembo 09A72611
- Brembo 09A72614
- Delphi BG9020
- Chrysler 51 354 75A B
- Chrysler 51 354 75A C
- Chrysler 00K05135475AC
- Chrysler 5135 475AA
- Mercedes-Benz 210 421 26 12
- Mercedes-Benz A 210 421 23 12
- Mercedes-Benz A 210 421 26 12
- Mintex MDC2296
- Bosch 0986479719
- Hella Pagid 54819PROHCNA
- Hella Pagid 8DD355123042
- TRW DF6074S
- Pagid 54819
- Pagid 54819PRO
- TRW Steering and Suspension Parts DF6074S
- Chrysler 5135475AA
- Chrysler 05135475AB
- Mercedes-Benz 2104212612
- EBC Brakes USR1516
- EBC Brakes D1516
- Optimal BS8974
- Optimal BS8974C
- VAICO V3080089
- Girling 6060745
- Febi-Bilstein 45895
- Borg & Beck BBD4675
- Borg & Beck BBD6196S
- Ferodo DDF16701
- Ferodo DDF1670
- Ferodo DDF1670C1
- Chrysler 5135475AC
- Chrysler 5135475AB
- Chrysler 05135475AA
- Chrysler 05135475AC
- DON PCD16401
- Cifam 8001157C
- Zimmermann 400367352
- Zimmermann 400367320
- Textar 92181903
- Textar 98200181901
- ATE 24013201591
- ATE 432159
- Japan Parts DI0537
- Japan Parts DI0537C
- Brake Engineering DI956874S
- Jurid 563103JC1
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 330 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 32 |
| Outer Diameter [in] | 12.99 |
| Brake Disc Type | Internally Vented |
| Brake Disc Thickness [in] | 1.26 |
| Minimum thickness [mm] | 30 |
| Height [mm] | 46.6 |
| Minimum thickness [in] | 1.18 |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 112 |
| Color | Silver |
| Centering Diameter [mm] | 67 |
| Weight [kg] | 11.9 |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.41 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Centering Diameter [in] | 2.64 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Surface | Coated |
| Color | Silver |
| Machining | High-carbon |
| Technical Information Number | 54819PRO_HC_NA |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300574494 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 26.55 lbs (12.07 kg) |
| Package Length: | 14.4" (36.5 cm) |
| Package Width: | 13.8" (35 cm) |
| Package Height: | 2.8" (7 cm) |
1 Year Warranty