Hella Pagid 355123002 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$88.29
In Stock
Ships: Same or Next Business Day
Pick-Up: Same Business Day (Order before 11:30am)
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355123002
Condition: New
UPC: 04082300574388
Weight: 21.43 lbs (9.74 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- TRW DF4807S
- Bendix 562618BC
- Brembo 09B33721
- Brembo 09B3372X
- Delphi BG4172
- Delphi BG4172C
- BMW 34 41 6 487 875
- BMW 34 41 6 500 006
- BMW 34 11 6 792 219
- BMW 6 774 875
- BMW 6 792 219
- BMW 6 855 006
- Valeo 197159
- Valeo 196044
- Mintex MDC1912
- Mintex MDC1912C
- Bosch 0986479381
- Bosch 0986AB5905
- Hella Pagid 54761PROHCNA
- Hella Pagid 8DD355123002
- Magneti Marelli 360406110501
- Magneti Marelli 360704025400
- Pagid 54761
- Pagid 54761PRO
- STOP BY BENDIX 562618S
- TRW Steering and Suspension Parts DF4807S
- Wagner WGR17171
- BMW 34116774875
- BMW 34116855006
- ATE 424203
- Quinton Hazell BDC5812
- Optimal BS8208
- Optimal BS8208HC
- Optimal BS8208C
- Hi-Q SD5208
- Valeo 672577
- AMC FO2965
- Mintex MDC81912C
- VAICO V2080066
- Girling 6048075
- Trucktec 0834138
- FTE 9071012
- FTE BS7234B
- FTE 9081223
- FTE 9082600
- FTE BS7234HB
- FTE BS7234
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD1972
- Febi-Bilstein 30541
- Borg & Beck BBD4782
- Ferodo DDF1717DLC1D
- Ferodo DDF1717DRC1D
- Ferodo DDF1717C
- Ferodo DDF1717C1D
- Ferodo DDF1717C1
- Ferodo DDF1717
- Ferodo DDF17171
- Delphi BG4172C18B1
- Delphi BG4172C19B1
- JP Group A/S 1463105500
- DON PCD10382
- SBS 1815341582
- SBS 1815311582
- Roadhouse 6119410
- Remsa 6119410
- Cifam 800986C
- Zimmermann 150290020
- Zimmermann 150346753
- Zimmermann 150346752
- Zimmermann 150346720
- Textar 98200176101
- Textar 92176105
- Textar 92176103
- Textar 92176100
- Ashuki P330152
- National NBD1747
- NAPA PBD8336
- Akebono BN0067
- Akebono BN0067E
- ATE 24012402031
- ATE 24.03240203.1
- Japan Parts DI0103
- Brake Engineering DI956769
- Brembo 09B3372E
- NK Autoparts 311582
- NK Autoparts 201582
- NK Autoparts 341582
- LPR B2049VR
- LPR B2049V
- Key Parts KBD4782
- Meyle 3835210003PD
- Meyle 3155210003PD
- Jurid 562618JC1
- Jurid 562618JC
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 312 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 24 |
| Outer Diameter [in] | 12.28 |
| Brake Disc Type | Internally Vented |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.94 |
| Minimum thickness [mm] | 22.4 |
| Height [mm] | 73.5 |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Color | Silver |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 120 |
| Centering Diameter [mm] | 79 |
| Inner diameter [mm] | 151.8 |
| Wheel Bolt Bore Ø [mm] | 14.7 |
| Weight [kg] | 9.1 |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.72 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Centering Diameter [in] | 3.11 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Surface | Coated |
| Color | Silver |
| Machining | High-carbon |
| Number of bolts/screws | 1 |
| Technical Information Number | 54761PRO_HC_NA |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300574388 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 21.43 lbs (9.74 kg) |
| Package Length: | 14.4" (36.5 cm) |
| Package Width: | 13.8" (35 cm) |
| Package Height: | 4.3" (11 cm) |
1 Year Warranty