Hella Pagid 355122962 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$114.58
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355122962
Condition: New
UPC: 04082300574302
Weight: 15.19 lbs (6.91 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Saab 5232756
- Saab 12763593
- Bendix 521395
- Saab 52 32 698
- Brembo 09B50710
- Brembo 09B50711
- Delphi BG4046
- Valeo 197050
- Mintex MDC1841
- Bosch 0986479D49
- Bosch F026A06771
- Hella Pagid 54649PROHCNA
- Hella Pagid 8DD355122962
- TRW DF4337
- Pagid 54649
- TRW Steering and Suspension Parts DF4337
- Pilenga V207
- Quinton Hazell 58313
- Quinton Hazell BDC5696
- EBC Brakes D1336
- Optimal BS8402
- Optimal BS8402C
- VAICO V5080003
- Girling 6043372
- FTE 9072504
- FTE BS7599
- Borg & Beck BBD4558
- Febi-Bilstein 43812
- Ferodo DDF1604
- Ferodo DDF16041
- Dynamic Friction Company 60065014
- Dynamic Friction Company 90065014
- Dynamic Friction Company 60465014
- SCAN TECH 202756
- SBS 1815314111
- SBS 1815204111
- SBS 1815344111
- Roadhouse 686110
- Remsa 686110
- Textar 98200164901
- Textar 92164900
- Textar 92164905
- National NBD1451
- Akebono BN1052
- Akebono BN1052E
- Swag 57943812
- ATE 24012001961
- ATE 420196
- Japan Parts DP0409C
- Japan Parts DP0409
- Brake Engineering DI956412
- NK Autoparts 344111
- NK Autoparts 314111
- NK Autoparts 204111
- LPR S1002V
- Meyle 8155235026
- Jurid 562909J1
- Jurid 562909JC
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 300 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 20 |
| Outer Diameter [in] | 11.81 |
| Brake Disc Type | Externally Vented |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.79 |
| Minimum thickness [mm] | 18 |
| Height [mm] | 69.1 |
| Minimum thickness [in] | 0.71 |
| Hole Arrangement/Number | 05/07 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 110 |
| Color | Silver |
| Centering Diameter [mm] | 65.6 |
| Weight [kg] | 6.5 |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.33 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Hole Arrangement/Number | 05/07 |
| Inside Diameter | 65.6 |
| Surface | Coated |
| Color | Silver |
| Machining | High-carbon |
| Technical Information Number | 54649PRO_HC_NA |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300574302 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 15.19 lbs (6.91 kg) |
| Package Length: | 13" (33 cm) |
| Package Width: | 12.4" (31.5 cm) |
| Package Height: | 3.1" (8 cm) |
1 Year Warranty