Hella Pagid 355122952 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$105.96
In Stock
Ships: Same or Next Business Day
Pick-Up: Same Business Day (Order before 11:30am)
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355122952
Condition: New
UPC: 04082300574289
Weight: 25.58 lbs (11.63 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Mercedes-Benz 2044210812
- Bendix 562647BC
- Bendix 521460
- Brembo 09A62110
- Brembo 09A62111
- Brembo FD216000
- Delphi BG9075
- Delphi BG9075C
- Valeo 197669
- Mercedes-Benz 000 421 12 12
- Mercedes-Benz 000 421 12 12 07
- Mercedes-Benz A 000 421 12 12
- Mercedes-Benz A 000 421 12 12 07
- Mercedes-Benz A 204 421 08 12
- Mercedes-Benz 0004211212
- Mintex MDC2052
- Bosch 0986479652
- Bosch 0986AB5894
- Lemforder 3190701
- Hella Pagid 54635PROHCNA
- Hella Pagid 8DD355122952
- Magneti Marelli 360406109401
- TRW DF6195S
- Pagid 54635
- STOP BY BENDIX 562647S
- TRW Steering and Suspension Parts DF6195S
- ATE 432101
- NK Autoparts 343310
- SBS 1815343310
- Optimal BS8580C
- Optimal BS8580HC
- Optimal BS8580
- Mercedes-Benz A 042 112 12 07
- Mercedes-Benz 000421121207
- Mintex MDC82052C
- VAICO V3080071
- Girling 6061955
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD5558
- Tridon 812023190
- FTE BS7276B
- FTE 9081049
- FTE BS7276
- Trucktec 0235238
- Borg & Beck BBD5812S
- Febi-Bilstein 30551
- Ferodo DDF1692
- Ferodo DDF1692C
- Ferodo DDF1692C1
- Ferodo DDF1692DSL1D
- Ferodo DDF1692C1D
- Ferodo DDF1692DSR1D
- Ferodo DDF16921
- Delphi BG9075C19B1
- Delphi BG9075C18B1
- Dynamic Friction Company 90063085
- Dynamic Friction Company 60463085
- JP Group A/S 1363101700
- DON PCD11251
- SBS 18153133103
- SBS 18152033103
- Roadhouse 6106710
- Remsa 6106710
- Cifam 8001026C
- Zimmermann 400366455
- Zimmermann 400366454
- Zimmermann 400366475
- Zimmermann 400366452
- Zimmermann 400366472
- Zimmermann 400366470
- Zimmermann 400366420
- Triscan 812023190
- Textar 92163500
- Textar 92163503
- Textar 92163505
- Textar 98200163501
- Pilenga V939
- NAPA PBD8225
- Akebono BN0223E
- Akebono BN0223
- ATE 24033201011
- ATE 24013201011
- Bendix BR2688EURO
- Japan Parts DI0518
- Japan Parts DI0518C
- Brake Engineering DI956718S
- NK Autoparts 3133103
- NK Autoparts 2033103
- LPR M2059VR
- LPR M2059V
- Meyle 0835210039PD
- Meyle 0155210039PD
- Jurid 562647JC
- Jurid 562647JC1
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 322 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 32 |
| Outer Diameter [in] | 12.68 |
| Brake Disc Type | Internally Vented |
| Brake Disc Thickness [in] | 1.26 |
| Minimum thickness [mm] | 29.4 |
| Height [mm] | 64.3 |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 112 |
| Color | Silver |
| Centering Diameter [mm] | 67 |
| Inner diameter [mm] | 154.3 |
| Weight [kg] | 10.8 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.41 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Centering Diameter [in] | 2.64 |
| Surface | Coated |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Color | Silver |
| Wheel Bolt Bore Ø [mm] | 15.3 |
| Machining | High-carbon |
| Number of bolts/screws | 1 |
| Technical Information Number | 54635PRO_HC_NA |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300574289 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 25.58 lbs (11.63 kg) |
| Package Length: | 14.4" (36.5 cm) |
| Package Width: | 13.8" (35 cm) |
| Package Height: | 4.3" (11 cm) |
1 Year Warranty