Hella Pagid 355122942 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$98.22
In Stock
Ships: Same or Next Business Day
Pick-Up: Same Business Day (Order before 11:30am)
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355122942
Condition: New
UPC: 04082300574272
Weight: 24.74 lbs (11.25 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Mercedes-Benz 2044211012
- Mercedes-Benz 0004211112
- Bendix 562634BC
- Bendix 521485
- Brembo 09A62131
- Delphi BG9076
- Delphi BG9076C
- Delphi BG4502C
- Valeo 197478
- Valeo 196057
- Mercedes-Benz 000 421 11 12
- Mercedes-Benz 000 421 30 12
- Mercedes-Benz 000 442 13 01 2
- Mercedes-Benz A 000 421 11 12
- Mercedes-Benz A 000 421 30 12
- Mercedes-Benz A 000 442 13 01 2
- Mercedes-Benz A 204 421 10 12
- Mintex MDC2053
- Bosch 0986479408
- Hella Pagid 54634PROHCNA
- Hella Pagid 8DD355122942
- Magneti Marelli 360406109101
- TRW DF4862S
- Pagid 54634
- STOP BY BENDIX 562634S
- TRW Steering and Suspension Parts DF4862S
- Mercedes-Benz 0004213012
- NK Autoparts 343310
- SBS 1815343310
- Quinton Hazell BDC6198
- EBC Brakes D1583D
- Optimal BS8218C
- Optimal BS8218
- Optimal BS8218HC
- Mercedes-Benz A 004 421 30 12
- Valeo 672874
- AMC FO5021
- Mintex MDC82053C
- VAICO V3080005
- Girling 6048625
- FTE BS7253
- FTE 9071039
- FTE 9081328
- FTE BS7253HB
- FTE 9081179
- FTE BS7253B
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD6472
- Trucktec 0235469
- Febi-Bilstein 30553
- Borg & Beck BBD5811S
- Ferodo DDF1694C1
- Ferodo DDF16941
- Ferodo DDF1694DC1D
- Ferodo DDF1694
- Ferodo DDF1694C
- Ferodo DDF1692X
- Delphi BG9076C19B1
- Delphi BG9076C18B1
- JP Group A/S 1363101800
- SBS 18153133102
- SBS 18152033102
- Roadhouse 6118510
- Remsa 6118510
- Cifam 8001459FC
- Zimmermann 400365453
- Zimmermann 400365475
- Zimmermann 400365420
- Zimmermann 400365470
- Zimmermann 400365472
- Textar 92163403
- Textar 92163400
- Textar 92163405
- Textar 98200163401
- Pilenga V938
- Motaquip LVBD1860
- Topran 408830
- Akebono BN0112
- Akebono BN0112E
- ATE 432100
- ATE 24013201001
- TRW Steering and Suspension Parts DF4862XSS
- Japan Parts DI0520
- Japan Parts DI0520C
- Brake Engineering DI956775S
- NK Autoparts 3133102
- NK Autoparts 2033102
- Brembo 59E11491
- LPR M2058V
- LPR M2058VR
- Key Parts KBD5811S
- Meyle 0155232103PD
- Meyle 0835212103PD
- Meyle 0155212103PD
- Jurid 562634JC
- Jurid 562634JC1
- ADVICS U6F739WS
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 322 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 32 |
| Brake Disc Type | Perforated/Vented |
| Outer Diameter [in] | 12.68 |
| Minimum thickness [mm] | 30 |
| Brake Disc Thickness [in] | 1.26 |
| Height [mm] | 64.5 |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Minimum thickness [in] | 1.18 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 112 |
| Centering Diameter [mm] | 67 |
| Color | Silver |
| Weight [kg] | 10.7 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Inner diameter [mm] | 154.2 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.41 |
| Surface | Coated |
| Centering Diameter [in] | 2.64 |
| Color | Silver |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Machining | High-carbon |
| Wheel Bolt Bore Ø [mm] | 15.3 |
| Number of bolts/screws | 1 |
| Technical Information Number | 54634PRO_HC_NA |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300574272 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 24.74 lbs (11.25 kg) |
| Package Length: | 15" (38 cm) |
| Package Width: | 14.4" (36.5 cm) |
| Package Height: | 3.1" (8 cm) |
1 Year Warranty