Hella Pagid 355122931 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$125.94
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355122931
Condition: New
UPC: 04082300602647
Weight: 15.33 lbs (6.97 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Mini 34119804828
- Mini 34119811537
- Brembo 09B64510
- Brembo 09B64511
- Delphi BG4668C
- Valeo 197766
- Mintex MDC2706
- Bosch 0986479725
- Mini 9 811 537
- Mini 9 804 828
- Hella Pagid 55778PROHC
- Hella Pagid 8DD355122931
- TRW DF6136
- TRW DF8001
- Pagid 55778
- TRW Steering and Suspension Parts DF6136
- TRW Steering and Suspension Parts DF8001
- EBC Brakes USR1792
- EBC Brakes D1792
- EBC Brakes GD1792
- Optimal BS9282
- Optimal BS9282C
- Mintex MDC82706C
- VAICO V2080096
- Girling 6061361
- Girling 6061365
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD2898
- FTE 9072187
- FTE BS7348
- Febi-Bilstein 43860
- Borg & Beck BBD5337
- Ferodo DDF2122C1D
- Ferodo DDF2122C1
- Ferodo DDF2122C
- Dynamic Friction Company 60032009
- Dynamic Friction Company 60432009
- Dynamic Friction Company 90032009
- JP Group A/S 6063100700
- DON PCD19002
- SBS 18153115113
- SBS 18152015113
- Magneti Marelli 361302040845
- Magneti Marelli 360406181801
- Roadhouse 6143910
- Remsa 6143910
- Cifam 8001408C
- Zimmermann 150348520
- Zimmermann 150348552
- Pilenga V478
- Textar 92277805
- Textar MDC82706C
- Textar 98200277801
- NAPA PBD8345
- Akebono BN0581E
- Akebono BN0581
- ATE 24012202711
- TRW Steering and Suspension Parts DF6136S
- Japan Parts DI0153
- Japan Parts DI0153C
- Brake Engineering DI956985
- NK Autoparts 2015113
- NK Autoparts 3115113
- LPR B2065VR
- LPR B2065V
- Meyle 3155210020PD
- Jurid 562708JC
- Jurid 562708JC1
- ADVICS W6F1467WS
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 294 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 22 |
| Outer Diameter [in] | 11.57 |
| Brake Disc Type | Internally Vented |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.87 |
| Minimum thickness [mm] | 20.4 |
| Height [mm] | 45.2 |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 120 |
| Centering Diameter [mm] | 79 |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.72 |
| Weight [kg] | 6.6 |
| Centering Diameter [in] | 3.11 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Surface | Coated |
| Machining | High-carbon |
| Technical Information Number | 55778PRO_HC |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300602647 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 15.33 lbs (6.97 kg) |
| Package Length: | 13" (33 cm) |
| Package Width: | 12.4" (31.5 cm) |
| Package Height: | 4.7" (12 cm) |
1 Year Warranty