Hella Pagid 355122902 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$111.49
In Stock
Ships: Same or Next Business Day
Pick-Up: Same Business Day (Order before 11:30am)
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355122902
Condition: New
UPC: 04082300574180
Weight: 29.08 lbs (13.22 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- TRW DF4853S
- Bendix 562520BC
- Bendix 521428
- Brembo 09992210
- Brembo 09992211
- Brembo 09992214
- Delphi BG9063
- Delphi BG9063C
- BMW 34 11 6 868 938
- BMW 6 771 986
- BMW 6 793 244
- BMW 6 868 938
- BMW 6886477
- BMW 34 41 6 198 986
- BMW 34 41 6 324 244
- BMW 34 41 6 647 477
- Valeo 197178
- Valeo 297178
- Mintex MDC2328
- Bosch 0986479436
- Bosch 0986AB5812
- Bosch 0986T16812
- Bosch F026A09408
- Hella Pagid 54609PROHCNA
- Hella Pagid 8DD355122902
- Magneti Marelli 360406068600
- Pagid 54609
- Pagid 54609HC
- Pagid 54609PRO
- TRW Steering and Suspension Parts DF4853S
- BMW 34116771986
- BMW 34116793244
- BMW 34116868938
- BMW 34116886477
- EBC Brakes D1521
- EBC Brakes GD1521
- EBC Brakes USR1521
- Optimal BS8350HC
- Optimal BS8350
- Optimal BS8350C
- Hi-Q SD5224
- AMC FO4196
- Mintex MDC82328C
- VAICO V2080077
- Girling 6048535
- FTE 9081038
- FTE 9081327
- FTE BS7245B
- FTE BS7245HB
- FTE 9071023
- FTE BS7245
- Trucktec 0834148
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD1986
- Borg & Beck BBD5823S
- Febi-Bilstein 32261
- Ferodo DDF1713
- Ferodo DDF1713X
- Ferodo DDF1713C
- Ferodo DDF1713DSL1D
- Ferodo DDF1713C1D
- Ferodo DDF1713DSR1D
- Ferodo DDF1713C1
- Delphi BG9063C18B1
- Dynamic Friction Company 60031142
- Dynamic Friction Company 60431142
- Dynamic Friction Company 90031142
- JP Group A/S 1463106200
- SBS 1815201587
- SBS 1815341587
- SBS 1815311587
- Roadhouse 6133510
- Remsa 6133510
- Cifam 8001326C
- Zimmermann 150344872
- Zimmermann 150344820
- Zimmermann 150344854
- Zimmermann 150344875
- Zimmermann 150344870
- Zimmermann 150344855
- Zimmermann 150344852
- Textar 92160903
- Textar 92160905
- Textar 92160900
- Textar 98200160901
- Ashuki P330160
- NAPA PBD8335
- Topran 502015
- Akebono BN0503
- Akebono BN0503E
- ATE 24013001991
- ATE 430199
- Bendix BR2864ULT
- Bendix BR2864
- Japan Parts DI0141C
- Japan Parts DI0141
- Brake Engineering DI956592S
- Brembo 0999221X
- NK Autoparts 341587
- NK Autoparts 311587
- NK Autoparts 201587
- LPR B2040V
- LPR B2040VR
- Meyle 3835210005PD
- Meyle 3155210005PD
- Jurid 562520JC1
- Jurid 562520JC
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 348 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 30 |
| Outer Diameter [in] | 13.70 |
| Brake Disc Type | Internally Vented |
| Brake Disc Thickness [in] | 1.18 |
| Minimum thickness [mm] | 28.4 |
| Height [in] | 2.44 |
| Height [mm] | 62 |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 120 |
| Color | Silver |
| Centering Diameter [mm] | 75.1 |
| Inner diameter [mm] | 153.7 |
| Weight [kg] | 12.6 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.72 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Inside Diameter | 75.1 |
| Surface | Coated |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Color | Silver |
| Wheel Bolt Bore Ø [mm] | 17 |
| Wheel Bolt Bore Ø [in] | 0.67 |
| Machining | High-carbon |
| Number of bolts/screws | 1 |
| Technical Information Number | 54609PRO_HC_NA |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300574180 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 29.08 lbs (13.22 kg) |
| Package Length: | 15" (38 cm) |
| Package Width: | 14.4" (36.5 cm) |
| Package Height: | 3.1" (8 cm) |
1 Year Warranty