Hella Pagid 355122892 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$106.01
In Stock
Ships: Same or Next Business Day
Pick-Up: Same Business Day (Order before 11:30am)
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355122892
Condition: New
UPC: 04082300574173
Weight: 26.37 lbs (11.99 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- TRW DF4852S
- Bendix 562691BC
- Bendix 521427
- Brembo 09992311
- Delphi BG9061
- BMW 34 11 6 868 939
- BMW 6771985
- BMW 6793245
- BMW 6868939
- BMW 6886478
- BMW 34 41 6 198 985
- BMW 34 41 6 324 245
- BMW 34 41 6 647 478
- Valeo 197177
- Valeo 672508
- Mintex MDC2329
- Bosch 0986479624
- Bosch 0986AB5760
- Bosch 0986AB5903
- Hella Pagid 54608PROHCNA
- Hella Pagid 8DD355122892
- Pagid 54608
- Pagid 54608HC
- Pagid 54608PRO
- TRW Steering and Suspension Parts DF4852S
- BMW 34116793245
- BMW 34116771985
- BMW 34116886478
- BMW 34116868939
- Dynamic Friction Company 60431144
- Quinton Hazell BDC5807
- EBC Brakes D1575
- Optimal BS8348
- Optimal BS8348HC
- Optimal BS8348C
- Mintex MDC82329C
- VAICO V2080076
- Girling 6048525
- FTE BS7198HB
- FTE 9071044
- FTE 9081322
- FTE 9081041
- FTE BS7198B
- FTE BS7198
- Trucktec 0834146
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD1985
- Borg & Beck BBD4725
- Febi-Bilstein 32264
- Ferodo DDF1714DSL1D
- Ferodo DDF1714DSR1D
- Ferodo DDF1714C1D
- Ferodo DDF1714C
- Ferodo DDF1714C1
- Ferodo DDF1714
- Delphi BG9061C18B1
- Dynamic Friction Company 60031144
- Dynamic Friction Company 90031144
- JP Group A/S 1463106100
- SBS 1815201588
- SBS 1815311588
- SBS 1815341588
- Roadhouse 6130710
- Magneti Marelli 360406178002
- Remsa 6130710
- Cifam 8001300C
- Zimmermann 150344720
- Zimmermann 150344752
- Zimmermann 150344770
- Zimmermann 150344775
- Zimmermann 150344754
- Zimmermann 150344772
- Zimmermann 150344755
- Textar 98200160801
- Textar 92160800
- Textar 92160805
- Textar 92160803
- NAPA PBD8334
- Topran 502031
- Akebono BN0593
- Akebono BN0593E
- ATE 24013002001
- ATE 430200
- Japan Parts DI0142C
- Japan Parts DI0142
- TRW Steering and Suspension Parts DF4852SR
- TRW Steering and Suspension Parts DF4852SL
- TRW Steering and Suspension Parts DF4852XSS
- Brake Engineering DI956591S
- Brembo 59E11466
- Brembo 0999231X
- NK Autoparts 341588
- NK Autoparts 201588
- NK Autoparts 311588
- LPR B2050V
- Meyle 3835210004PD
- Meyle 3155210004PD
- Jurid 562691JC1
- Jurid 562691JC
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 332 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 30 |
| Outer Diameter [in] | 13.07 |
| Brake Disc Type | Internally Vented |
| Brake Disc Thickness [in] | 1.18 |
| Minimum thickness [mm] | 28.4 |
| Height [mm] | 62.2 |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 120 |
| Color | Silver |
| Centering Diameter [mm] | 75 |
| Inner diameter [mm] | 153 |
| Weight [kg] | 11.3 |
| Inner Diameter [in] | 6.02 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.72 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Centering Diameter [in] | 2.95 |
| Surface | Coated |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Color | Silver |
| Wheel Bolt Bore Ø [mm] | 16.4 |
| Machining | High-carbon |
| Number of bolts/screws | 1 |
| Technical Information Number | 54608PRO_HC_NA |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300574173 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 26.37 lbs (11.99 kg) |
| Package Length: | 15" (38 cm) |
| Package Width: | 14.4" (36.5 cm) |
| Package Height: | 3.1" (8 cm) |
1 Year Warranty