Hella Pagid 355122882 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$97.50
Limited Stock
Ships: Same or Next Business Day
Pick-Up: Same Business Day (Order before 11:30am)
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355122882
Condition: New
UPC: 04082300574128
Weight: 24.76 lbs (11.26 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Seat 8K0 615 301 B
- Seat 8K0 615 301 E
- Seat 8K0 615 301 K
- Seat 8K0 615 301 Q
- Valeo 197689
- Mintex MDC2002
- Bosch 0986479590
- Volkswagen 8K0 615 301 B
- Volkswagen 8K0 615 301 E
- Volkswagen 8K0 615 301 K
- Volkswagen 8K0 615 301 Q
- TRW DF6014S
- Audi 8K0 615 301 K
- Audi 8K0 615 301 Q
- Audi 8K0 615 301 B
- Audi 8K0 615 301 E
- Audi 8K0 061 530 M
- Pagid 54602
- Pagid 54602PRO
- Bendix 521451
- Brembo 09B03910
- Brembo 09B03911
- Brembo 09B0391X
- Brembo FD223000
- Delphi BG9052
- Hella Pagid 54602PROHCNA
- Hella Pagid 8DD355122882
- Magneti Marelli 360406081600
- Skoda 8K0 615 301 B
- Skoda 8K0 615 301 E
- Skoda 8K0 615 301 K
- Skoda 8K0 615 301 Q
- TRW Steering and Suspension Parts DF6014S
- Volkswagen 8K0615301M
- Audi 8K0615301M
- ATE 429102
- SBS 1815344712
- NK Autoparts 344712
- EBC Brakes D1571
- EBC Brakes GD1844
- EBC Brakes USR1844
- EBC Brakes D1844
- Optimal BS8508
- Optimal BS8508C
- Optimal BS8508HC
- AMC FO4120
- VAICO V1080094
- Werner Metzger GmbH 6110613
- Girling 6060145
- Volkswagen 8K0615301K
- Audi 8K0615301K
- FTE BS7700
- FTE 9071022
- FTE BS7700B
- FTE 9081045
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD6078
- Tridon 8120291019
- Febi-Bilstein 36236
- Borg & Beck BBD5807S
- Ferodo DDF1665CD
- Ferodo DDF1665
- Ferodo DDF16651
- Ferodo DDF1665C1
- Ferodo DDF1665C
- JP Group A/S 1163113600
- Dynamic Friction Company 60073058
- Dynamic Friction Company 60473058
- Dynamic Friction Company 90073058
- DON PCD12701
- SBS 18152047128
- SBS 18153147128
- Roadhouse 6111110
- Remsa 6111110
- Cifam 8001247C
- Skoda 8K0615301M
- Skoda 8K0615301K
- Seat 8K0615301M
- Seat 8K0615301K
- Zimmermann 100333275
- Zimmermann 100333270
- Zimmermann 100333252
- Zimmermann 100333255
- Zimmermann 100333254
- Zimmermann 100333272
- Zimmermann 100333220
- Triscan 8120291019
- Textar 92160203
- Textar 98200160201
- Textar 92160200
- Textar 92160205
- Motaquip LVBD1539
- Topran 113008
- Akebono BN0340
- Akebono BN0340E
- ATE 24012901021
- Japan Parts DI0918C
- Japan Parts DI0918
- Brake Engineering DI956664S
- NK Autoparts 2047128
- NK Autoparts 3147128
- Brembo 59E11465
- Brembo 59E11446
- LPR A1034V
- Meyle 1155211118PD
- Meyle 1155211118
- Meyle 1835211118PD
- Jurid 562661JC
- Jurid 562888JC1
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 345 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 29.3 |
| Outer Diameter [in] | 13.58 |
| Brake Disc Type | Internally Vented |
| Minimum thickness [mm] | 28 |
| Height [mm] | 51.8 |
| Minimum thickness [in] | 1.10 |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 112 |
| Color | Silver |
| Centering Diameter [mm] | 68 |
| Weight [kg] | 10.7 |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.41 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Centering Diameter [in] | 2.68 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Surface | Coated |
| Color | Silver |
| Machining | High-carbon |
| Number of bolts/screws | 1 |
| Technical Information Number | 54602PRO_HC_NA |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300574128 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 24.76 lbs (11.26 kg) |
| Package Length: | 15.4" (39 cm) |
| Package Width: | 14.8" (37.5 cm) |
| Package Height: | 2.6" (6.5 cm) |
1 Year Warranty