Hella Pagid 355122872 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$162.63
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355122872
Condition: New
UPC: 04082300574074
Weight: 20.33 lbs (9.24 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Jaguar C2C8354
- Bendix 562533BC
- Bendix 521692
- Brembo 09A52810
- Brembo 09A52811
- Brembo 09A52814
- Delphi BG4065
- Valeo 197701
- Mintex MDC1803
- TRW DF4702
- TRW DF6073S
- Pagid 54587
- Bosch 0986479627
- Hella Pagid 8DD355122872
- Hella Pagid 54587PROHCNA
- Pagid 54587PRO
- TRW Steering and Suspension Parts DF6073S
- TRW Steering and Suspension Parts DF4702
- EBC Brakes GD1411
- EBC Brakes D1411
- EBC Brakes USR1411
- Quinton Hazell BDC5715
- Optimal BS9008
- Optimal BS9008HC
- Girling 6060735
- Borg & Beck BBD4691
- Febi-Bilstein 44126
- Ferodo DDF16481
- Ferodo DDF1648
- Ferodo DDF1648C
- Dynamic Friction Company 60020030
- Dynamic Friction Company 60420030
- Dynamic Friction Company 90020030
- JP Group A/S 5463100500
- Roadhouse 6143110
- Remsa 6143110
- Cifam 8001496C
- Zimmermann 290226800
- Zimmermann 290226820
- Zimmermann 290226870
- Zimmermann 290226872
- Zimmermann 290226852
- Zimmermann 290226875
- Pilenga V826
- Textar 98200158701
- Textar 92158703
- Textar 92158705
- NAPA PBD8631
- National NBD1415
- Swag 99944126
- ATE 430182
- ATE 24013001821
- ATE 450427
- ATE 24113001821
- Japan Parts DI0340C
- Japan Parts DI0340
- Brake Engineering DI956362
- LPR J1003V
- Meyle 18155210006PD
- Jurid 562533JC
- Jurid 562533JC1
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 320 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 30 |
| Outer Diameter [in] | 12.60 |
| Brake Disc Type | Internally Vented |
| Brake Disc Thickness [in] | 1.18 |
| Minimum thickness [mm] | 28.4 |
| Height [in] | 1.69 |
| Height [mm] | 43 |
| Hole Arrangement/Number | 05/05 |
| Color | Silver |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 108 |
| Centering Diameter [mm] | 71 |
| Weight [kg] | 8.8 |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.25 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Centering Diameter [in] | 2.80 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Hole Arrangement/Number | 05/05 |
| Surface | Coated |
| Color | Silver |
| Machining | High-carbon |
| Technical Information Number | 54587PRO_HC_NA |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300574074 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 20.33 lbs (9.24 kg) |
| Package Length: | 14.4" (36.5 cm) |
| Package Width: | 13.8" (35 cm) |
| Package Height: | 2.8" (7 cm) |
1 Year Warranty