Hella Pagid 355122862 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$152.93
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355122862
Condition: New
UPC: 04082300574029
Weight: 23.02 lbs (10.47 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Audi 4B3615301
- Delphi BG3714
- Bendix 521052
- Brembo 09B44010
- Mintex MDC2282
- Hella Pagid 54547PROHCNA
- Hella Pagid 8DD355122862
- TRW DF6060S
- Pagid 54547
- Pagid 54547PRO
- Pagid 65003
- TRW Steering and Suspension Parts DF6060S
- Volkswagen 4B3615301
- SBS 1815344714
- NK Autoparts 344714
- Optimal BS7540
- Optimal BS7540C
- Optimal BS8226C
- AMC FO4052
- Girling 6060605
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD4086
- FTE 9081238
- FTE 9071357
- FTE BS7705B
- FTE BS7705
- Borg & Beck BBD4733
- Ferodo DDF1983C
- Ferodo DDF1983C1
- Dynamic Friction Company 60073023
- Dynamic Friction Company 60473023
- SBS 18152047140
- SBS 18153147140
- Roadhouse 6136210
- Roadhouse 6198710
- Remsa 6136210
- Skoda 4B3615301
- Seat 4B3615301
- Zimmermann 100332475
- Zimmermann 100332472
- Zimmermann 100332400
- Zimmermann 100332420
- Zimmermann 100332470
- Zimmermann 100332452
- Textar 92154705
- Textar 92154710
- Textar 98200154701
- Textar 92154703
- Akebono BN0602
- Akebono BN0602E
- ATE 430174
- ATE 2401301741
- ATE 24013001741
- Brake Engineering DI956927S
- NK Autoparts 3147140
- NK Autoparts 2047140
- Meyle 1155211075
- Meyle 1155211075PD
- Jurid 562890JC1
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 321 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 30 |
| Outer Diameter [in] | 12.64 |
| Brake Disc Type | Internally Vented |
| Brake Disc Thickness [in] | 1.18 |
| Minimum thickness [mm] | 28 |
| Height [mm] | 52.2 |
| Minimum thickness [in] | 1.10 |
| Hole Arrangement/Number | 05/10 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 112 |
| Color | Silver |
| Centering Diameter [mm] | 68 |
| Weight [kg] | 10.3 |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.41 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Centering Diameter [in] | 2.68 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Hole Arrangement/Number | 05/10 |
| Surface | Coated |
| Color | Silver |
| Machining | High-carbon |
| Technical Information Number | 54547PRO_HC_NA |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300574029 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 23.02 lbs (10.47 kg) |
| Package Length: | 14.4" (36.5 cm) |
| Package Width: | 13.8" (35 cm) |
| Package Height: | 2.8" (7 cm) |
1 Year Warranty