Hella Pagid 355122841 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$113.70
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355122841
Condition: New
UPC: 04082300602555
Weight: 13.94 lbs (6.34 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Delphi BG4191
- Opel 13515906
- Opel 13597460
- Brembo 09D39111
- Mintex MDC2700
- Bosch 0986479D92
- Hella Pagid 55771PRO
- Hella Pagid 8DD355122841
- TRW DF6819
- Pagid 55771
- TRW Steering and Suspension Parts DF6819
- Quinton Hazell BDC6159
- EBC Brakes GD2012
- EBC Brakes D2012
- EBC Brakes USR2012
- Optimal BS7374HC
- Mintex MDC2700C
- VAICO V4040037
- FTE BS7823B
- FTE 9082389
- Borg & Beck BBD5544
- Febi-Bilstein 104857
- Ferodo DDF2685C
- Buick 13515905
- Delphi BG5067C
- JP Group A/S 1263107300
- DON PCD22952
- SBS 1815313683
- Magneti Marelli 361302040860
- Magneti Marelli 360406167201
- Roadhouse 6179310
- Remsa 6179310
- Zimmermann 430264152
- Zimmermann 430264120
- Textar 98200277101
- Textar 92277100
- Textar 92277103
- Chevrolet 13597459
- NAPA PBD8135
- Swag 42104857
- ATE 24012601871
- Japan Parts DI0405
- Japan Parts DI0405C
- Brake Engineering DI957106
- Brembo 09D3911E
- NK Autoparts 313683
- LPR O1048V
- LPR O1048VR
- Meyle 6155210031PD
- Meyle 6155210031
- Jurid 563247JC1
- Jurid 563247JC
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 276 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 26 |
| Outer Diameter [in] | 10.87 |
| Brake Disc Type | Internally Vented |
| Brake Disc Thickness [in] | 1.02 |
| Minimum thickness [mm] | 23 |
| Height [mm] | 45.4 |
| Minimum thickness [in] | 0.91 |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Inner diameter [mm] | 139.2 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 105 |
| Centering Diameter [mm] | 60 |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.13 |
| Weight [kg] | 6.3 |
| Centering Diameter [in] | 2.36 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Wheel Bolt Bore Ø [mm] | 14.1 |
| Surface | Coated |
| Technical Information Number | 55771PRO |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300602555 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 13.94 lbs (6.34 kg) |
| Package Length: | 12.4" (31.5 cm) |
| Package Width: | 11.8" (30 cm) |
| Package Height: | 3.9" (10 cm) |
1 Year Warranty