Hella Pagid 355122812 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$262.60
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355122812
Condition: New
UPC: 04082300573879
Weight: 31.93 lbs (14.52 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Bendix 521497
- Brembo 09A54211
- Delphi BG9004
- BMW 6756847
- BMW 34 41 6 684 847
- Mintex MDC1765
- Bosch 0986479349
- Hella Pagid 54462PROHCNA
- Hella Pagid 8DD355122812
- TRW DF6001S
- Pagid 54462
- Pagid 54462PRO
- TRW Steering and Suspension Parts DF6001S
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD5684
- BMW 34116756847
- EBC Brakes USR1155
- EBC Brakes D1155
- Optimal BS7622
- Optimal BS7622C
- VAICO V2080063
- Girling 6060015
- FTE BS7352B
- FTE 9081268
- FTE BS7352
- Febi-Bilstein 24801
- Borg & Beck BBD5770S
- Ferodo DDF1584C1
- Ferodo DDF15841
- Ferodo DDF1584
- Dynamic Friction Company 60031137
- Dynamic Friction Company 60431137
- Dynamic Friction Company 90031137
- JP Group A/S 1463105200
- SBS 1815201584
- SBS 1815311584
- Roadhouse 6107910
- Remsa 6107910
- Cifam 8001724C
- Zimmermann 150344275
- Zimmermann 150344270
- Zimmermann 150344220
- Zimmermann 150344272
- Textar 92146200
- Textar 98200146201
- Textar 92146203
- National NBD1375
- Akebono BN1209E
- Akebono BN1209
- ATE 24013601041
- ATE 436104
- Bendix BR823EURO
- Japan Parts DI0140
- Japan Parts DI0140C
- Brake Engineering DI956474S
- NK Autoparts 201584
- NK Autoparts 311584
- LPR B2020VR
- LPR B2020V
- Meyle 3155213070
- Meyle 3835213070PD
- Jurid 562357JC1
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 356 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 36 |
| Outer Diameter [in] | 14.02 |
| Brake Disc Type | Internally Vented |
| Brake Disc Thickness [in] | 1.42 |
| Minimum thickness [mm] | 34.4 |
| Height [in] | 2.44 |
| Height [mm] | 62 |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Color | Silver |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 120 |
| Centering Diameter [mm] | 75 |
| Weight [kg] | 13.7 |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.72 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Centering Diameter [in] | 2.95 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Surface | Coated |
| Color | Silver |
| Machining | High-carbon |
| Number of bolts/screws | 1 |
| Technical Information Number | 54462PRO_HC_NA |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300573879 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 31.93 lbs (14.52 kg) |
| Package Length: | 15.4" (39 cm) |
| Package Width: | 14.8" (37.5 cm) |
| Package Height: | 3.3" (8.5 cm) |
1 Year Warranty