Hella Pagid 355122652 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$290.65
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355122652
Condition: New
UPC: 04082300573510
Weight: 35.72 lbs (16.24 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Bendix 562347B
- Bendix 562406B
- Bendix 521892
- Brembo 09943610
- Brembo 09943611
- Brembo 09943614
- Delphi BG9915
- BMW 34 11 6 753 091
- BMW 6 753 091
- BMW 6 766 107
- BMW 34 41 6 610 107
- Mintex MDC1661
- Bosch 0986479R35
- Hella Pagid 54230PROHCNA
- Hella Pagid 8DD355122652
- Pagid 54230
- Pagid 54230PRO
- BMW 34116766107
- EBC Brakes D1247
- Optimal BS7600
- Optimal BS7600HC
- BMW 34116753091
- VAICO V2080070
- FTE 9081267
- FTE BS7351B
- FTE BS7351
- Borg & Beck BBD5767S
- Febi-Bilstein 44093
- Ferodo DDF1246C1
- Ferodo DDF1246C
- Ferodo DDF1246
- Dynamic Friction Company 60031083
- Dynamic Friction Company 60431083
- Dynamic Friction Company 90031083
- SBS 1815311571
- SBS 1815201571
- Roadhouse 6113210
- Remsa 6113210
- Zimmermann 150340975
- Zimmermann 150340920
- Zimmermann 150340900
- Zimmermann 150340970
- Zimmermann 150340972
- Textar 98200123001
- Textar 92123000
- Textar 92123003
- National NBD1265
- Akebono BN1193
- Akebono BN1193E
- ATE 436101
- ATE 24013601011
- Brake Engineering DI956270S
- NK Autoparts 201571
- NK Autoparts 311571
- Meyle 3835213076PD
- Meyle 3155213076
- Jurid 562406J
- Jurid 562347J
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 374 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 36 |
| Outer Diameter [in] | 14.72 |
| Brake Disc Type | Internally Vented |
| Brake Disc Thickness [in] | 1.42 |
| Minimum thickness [mm] | 34.4 |
| Height [mm] | 80.8 |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 120 |
| Color | Silver |
| Centering Diameter [mm] | 79 |
| Weight [kg] | 15.5 |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.72 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Centering Diameter [in] | 3.11 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Surface | Coated |
| Color | Silver |
| Machining | High-carbon |
| Number of bolts/screws | 1 |
| Technical Information Number | 54230PRO_HC_NA |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300573510 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 35.72 lbs (16.24 kg) |
| Package Length: | 16.3" (41.5 cm) |
| Package Width: | 15.7" (40 cm) |
| Package Height: | 3.5" (9 cm) |
1 Year Warranty