Hella Pagid 355122572 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
Call for Pricing
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355122572
Condition: New
UPC: 04082300573305
Weight: 31.53 lbs (14.33 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Mercedes-Benz 2114231012
- Bendix 562339B
- Bendix 562400B
- Brembo 09C50211
- Delphi BG3917
- Mercedes-Benz A 211 423 10 12
- Mercedes-Benz A 211 423 11 12
- Mercedes-Benz 2114231112
- Mintex MDC1789
- Bosch 0986479654
- Hella Pagid 54200PROHCNA
- Hella Pagid 8DD355122572
- TRW DF7350
- Pagid 54200
- TRW Steering and Suspension Parts DF7350
- Zimmermann 400362672
- Zimmermann 400362600
- Zimmermann 400362620
- Zimmermann 400362675
- Zimmermann 400362670
- Textar 92120003
- Textar 92120005
- Textar 92120000
- Optimal BS7822
- Optimal BS7822C
- Mercedes-Benz 211 423 11 12
- Mercedes-Benz 211 423 10 12
- National NBD1273
- VAICO V3080076
- Akebono BN1172
- Akebono BN1172E
- ATE 24012601361
- ATE 426136
- Febi-Bilstein 43897
- Ferodo DDF1669C1
- Ferodo DDF16691
- NK Autoparts 313379
- NK Autoparts 203379
- NK Autoparts 343379
- Dynamic Friction Company 62063062
- Dynamic Friction Company 62463062
- Dynamic Friction Company 92063062
- SBS 1815203379
- SBS 1815343379
- SBS 1815313379
- Jurid 562339J
- Jurid 562400J
- Jurid 562400JC1
- Jurid 562400JC
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 330 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 26 |
| Brake Disc Type | Perforated/Vented |
| Outer Diameter [in] | 12.99 |
| Minimum thickness [mm] | 24 |
| Brake Disc Thickness [in] | 1.02 |
| Height [mm] | 68.1 |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Minimum thickness [in] | 0.94 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 112 |
| Color | Silver |
| Centering Diameter [mm] | 67 |
| Weight [kg] | 9.7 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Inner diameter [mm] | 158 |
| Inner Diameter [in] | 6.22 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.41 |
| Surface | Coated |
| Centering Diameter [in] | 2.64 |
| Color | Silver |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Machining | High-carbon |
| Wheel Bolt Bore Ø [mm] | 15.3 |
| Technical Information Number | 54200PRO_HC_NA |
| UPC | 04082300573305 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 31.53 lbs (14.33 kg) |
| Package Length: | 15" (38 cm) |
| Package Width: | 14.4" (36.5 cm) |
| Package Height: | 3.1" (8 cm) |
1 Year Warranty