Hella Pagid 355122502 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$67.43
In Stock
Ships: Same or Next Business Day
Pick-Up: Same Business Day (Order before 11:30am)
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355122502
Condition: New
UPC: 04082300573176
Weight: 18.96 lbs (8.62 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Mercedes-Benz 2114210812
- Bendix 562212B
- Bendix 562212BC
- Bendix 520997
- Brembo 09936214
- Brembo 09936210
- Brembo 09936211
- Delphi BG3755C
- Delphi BG4516C
- Delphi BG3755
- Valeo 186751
- Valeo 197326
- Valeo 297326
- Mercedes-Benz 211 421 08 12 64
- Mercedes-Benz A 211 421 08 12
- Mercedes-Benz A 211 421 08 12 64
- Mintex MDC1977
- Bosch 0986479039
- Bosch 0986479S07
- Bosch 0986AB6406
- Bosch 0986AB5920
- Hella Pagid 54152PROHCNA
- Hella Pagid 8DD355122502
- Magneti Marelli 361302040148
- TRW DF4261
- TRW DF7123
- Pagid 54152
- Pagid 54152PRO
- TRW Steering and Suspension Parts DF4261
- TRW Steering and Suspension Parts DF7123
- Wagner WGR12521
- ATE 428176
- EBC Brakes D1220
- EBC Brakes USR1220
- Optimal BS7788
- Ferodo DDF12521
- Ferodo DDF1252C1
- Roadhouse 667610
- Remsa 667610
- Zimmermann 400361820
- NAPA PBD8230
- TRW Steering and Suspension Parts DF4261S
- Brake Engineering DI956275
- NK Autoparts 203358
- NK Autoparts 313358
- NK Autoparts 343358
- Jurid 562212JC
- Optimal BS7784
- Optimal BS7784C
- Mercedes-Benz A2214210712
- Mercedes-Benz 211421081264
- Mercedes-Benz 2214210712
- VAICO V3080048
- FTE BS5464B
- FTE BS5464HB
- FTE BS5414HB
- FTE BS5464
- Trucktec 0235090
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD0812
- Febi-Bilstein 22158
- Borg & Beck BBD4352
- Ferodo DDF1252X
- Ferodo DDF1252
- Delphi BG3755C18B1
- Dynamic Friction Company 60063050
- Dynamic Friction Company 90063050
- Dynamic Friction Company 60463050
- DON PCD20652
- SBS 1815313358
- SBS 1815343359
- SBS 1815203358
- SBS 1815203359
- SBS 1815313359
- Cifam 800600C
- Zimmermann 400361852
- Zimmermann 400361900
- Zimmermann 400361952
- Zimmermann 400361953
- Zimmermann 400361970
- Zimmermann 400361972
- Zimmermann 400361975
- Zimmermann 400361920
- Textar 92115203
- Textar 98200115201
- Textar 92115205
- Textar 92115200
- Ashuki P330048
- Akebono BN0127E
- Akebono BN0127
- ATE 24012801761
- NK Autoparts 203359
- NK Autoparts 313359
- NK Autoparts 343359
- NK Autoparts 2313359
- LPR M2017VR
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 295 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 28 |
| Outer Diameter [in] | 11.61 |
| Brake Disc Type | Internally Vented |
| Brake Disc Thickness [in] | 1.10 |
| Minimum thickness [mm] | 25.4 |
| Height [mm] | 54.5 |
| Center Hole Diameter | 114.3 |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 112 |
| Color | Silver |
| Centering Diameter [mm] | 67 |
| Weight [kg] | 8.2 |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.41 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Centering Diameter [in] | 2.64 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Surface | Coated |
| Color | Silver |
| Machining | High-carbon |
| Number of bolts/screws | 1 |
| Technical Information Number | 54152PRO_HC_NA |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300573176 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 18.96 lbs (8.62 kg) |
| Package Length: | 13" (33 cm) |
| Package Width: | 12.4" (31.5 cm) |
| Package Height: | 3.1" (8 cm) |
1 Year Warranty