Hella Pagid 355122451 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$140.58
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355122451
Condition: New
UPC: 04082300602166
Weight: 11.95 lbs (5.44 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Ford DG9C2A315BC
- TRW Steering and Suspension Parts DF6809
- TRW Steering and Suspension Parts DF8148S
- Brembo 08N25721
- Brembo 08A54021
- Delphi BG4703C
- Lincoln DG9Z2C026A
- Mintex MDC2663
- Ford 2016293
- Ford 5 202 204
- Ford 5322977
- Ford DG9C2A315BD
- Ford DG9C2A315BE
- Ford 520220A
- Ford DG9Z 2C02-6A
- Bosch 0986479D37
- Hella Pagid 55687PRO
- Hella Pagid 8DD355122451
- TRW DF8148S
- TRW DF6809
- Pagid 55687
- EBC Brakes D1986
- Optimal BS9168
- Optimal BS9168C
- Valeo 672977
- Mintex MDC82663C
- Werner Metzger GmbH 6110813
- VAICO V2540054
- Girling 6068094
- FTE 9082252
- FTE BS7806B
- FTE 9072419
- FTE BS7806
- Borg & Beck BBD5385
- Febi-Bilstein 104853
- Ferodo DDF2338CD
- Ferodo DDF2338C
- Delphi BG4703C18B1
- JP Group A/S 1563203100
- DON PCD19732
- SBS 18153125101
- SBS 18152025101
- SBS 2025101
- Roadhouse 6160600
- Remsa 6160600
- Cifam 8001786C
- Zimmermann 250137620
- Textar 98200268701
- Textar 92268703
- Motaquip LVBD1729
- NAPA PBD8095
- Akebono BN0794
- Akebono BN0794E
- Swag 50104853
- Japan Parts DP0310
- Japan Parts DP0310C
- Brake Engineering DI957088
- NK Autoparts 3125101
- NK Autoparts 2025101
- LPR F1052P
- Meyle 7155230032PD
- Jurid 563155JC
- Jurid 563155JC1
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 302 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 11 |
| Outer Diameter [in] | 11.89 |
| Brake Disc Type | Solid |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.43 |
| Minimum thickness [mm] | 9.5 |
| Height [mm] | 50.8 |
| Hole Arrangement/Number | 05/05 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 108 |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.25 |
| Centering Diameter [mm] | 63.5 |
| Weight [kg] | 5.1 |
| Hole Arrangement/Number | 05/05 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Inside Diameter | 63.5 |
| Surface | Coated |
| Technical Information Number | 55687PRO |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300602166 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 11.95 lbs (5.44 kg) |
| Package Length: | 13.8" (35 cm) |
| Package Width: | 13.2" (33.5 cm) |
| Package Height: | 4.7" (12 cm) |
1 Year Warranty