Hella Pagid 355122422 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$123.46
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355122422
Condition: New
UPC: 04082300572933
Weight: 16.85 lbs (7.66 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Bendix 561692B
- Bendix 520588
- Delphi BG2748
- Brembo 09572410
- Brembo 09572411
- Brembo 09572414
- Valeo 186407
- Mintex MDC775
- Bosch 0986478137
- Bosch BD118
- Hella Pagid 8DD355122422
- Hella Pagid 53943PROHCNA
- TRW DF2600
- Audi 8A0 061 530 C
- Audi 895 561 530 B
- Pagid 53943
- TRW Steering and Suspension Parts DF2600
- Wurth 980820138
- Volkswagen 8A0615301C
- Volkswagen 895615301B
- Audi 8A0615301C
- Audi 895615301B
- Quinton Hazell BDC3908
- EBC Brakes GD597
- EBC Brakes D597
- Optimal BS2670C
- Optimal BS2670
- AMC FO2888
- Girling 6026001
- FTE 9072696
- FTE BS3908
- FTE BS3908H
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD8012
- Borg & Beck BBD4967
- Febi-Bilstein 10914
- Ferodo DDF4711
- Ferodo DDF471
- Dynamic Friction Company 60073010
- Sebro 2353
- DON PCD15732
- SBS 1815204739
- Roadhouse 626710
- Remsa 626710
- Skoda 895615301B
- Skoda 8A0615301C
- Seat 895615301B
- Seat 8A0615301C
- Bradi 101232E
- Zimmermann 100121900
- Zimmermann 100121952
- Zimmermann 100121970
- Zimmermann 100121975
- Zimmermann 100121972
- Zimmermann 100121920
- Textar 92060500
- Textar 98200060501
- Mapco 15863C
- Motaquip LVBD570Z
- Akebono BN0947
- Akebono BN0947E
- ATE 24032501061
- ATE 425106
- ATE 24012501061
- Brake Engineering DI955153
- NK Autoparts 204739
- NK Autoparts 314739
- Jurid 561692J
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 276 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 25 |
| Outer Diameter [in] | 10.87 |
| Brake Disc Type | Externally Vented |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.98 |
| Minimum thickness [mm] | 23 |
| Height [mm] | 56.1 |
| Center Hole Diameter | 114.3 |
| Minimum thickness [in] | 0.91 |
| Hole Arrangement/Number | 04/04 |
| Color | Silver |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 108 |
| Centering Diameter [mm] | 68.1 |
| Weight [kg] | 7.1 |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.25 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Hole Arrangement/Number | 04/04 |
| Inside Diameter | 68.1 |
| Surface | Coated |
| Color | Silver |
| Machining | High-carbon |
| Technical Information Number | 53943PRO_HC_NA |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300572933 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 16.85 lbs (7.66 kg) |
| Package Length: | 12.6" (32 cm) |
| Package Width: | 12" (30.5 cm) |
| Package Height: | 3.7" (9.5 cm) |
1 Year Warranty