Hella Pagid 355122411 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$209.43
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355122411
Condition: New
UPC: 04082300602128
Weight: 28.67 lbs (13.03 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- TRW Steering and Suspension Parts DF8094
- Jeep K68035012AB
- Jeep K68035012AD
- Jeep 68035012AE
- Jeep 68240046AA
- Jeep 68035012AB
- Jeep 68035012AC
- Jeep 68035012AD
- Brembo 09N23611
- Brembo 09N23621
- Delphi BG9121
- Delphi BG9121C
- Valeo 197580
- Dodge 68035012AE
- Dodge 68240046AA
- Dodge 68035012AD
- Dodge 68035012AB
- Mintex MDC2652
- Hella Pagid 55722PROHC
- Hella Pagid 8DD355122411
- TRW DF8094
- Pagid 55722
- EBC Brakes GD7556
- Optimal BS9372HC
- Hi-Q SD5549
- Bosch 0986479F01
- Bosch 0986T15431
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD5152
- Febi-Bilstein 108385
- Borg & Beck BBD6005S
- Ferodo DDF2097DC1D
- Ferodo DDF2097C1
- SBS 1815319335
- Magneti Marelli 361302040839
- Magneti Marelli 360406168301
- Roadhouse 6151210
- Remsa 6151210
- Cifam 8001278C
- Jeep K2AMV5012AD
- Jeep K68035012AC
- Jeep K68035012AE
- Jeep K68240046AA
- Jeep 2AMV5012AD
- Textar 92272205
- Textar 92272200
- Textar 98200272201
- Motaquip LVBD1875
- Akebono BN1389E
- Akebono BN1389
- Swag 14108385
- Bendix BR2635ULT4WD
- Japan Parts DI916C
- Japan Parts DI916
- NK Autoparts 319335
- Brembo 09N2362X
- LPR J2009V
- Meyle 57835210005PD
- Jurid 562972JC1
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 350 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 32 |
| Outer Diameter [in] | 13.78 |
| Brake Disc Type | Externally Vented |
| Brake Disc Thickness [in] | 1.26 |
| Minimum thickness [mm] | 30.5 |
| Height [mm] | 54.7 |
| Hole Arrangement/Number | 05/05 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 127 |
| Centering Diameter [mm] | 72 |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 5.00 |
| Weight [kg] | 12.6 |
| Centering Diameter [in] | 2.83 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Hole Arrangement/Number | 05/05 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Surface | Coated |
| Machining | High-carbon |
| Technical Information Number | 55722PRO_HC |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300602128 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 28.67 lbs (13.03 kg) |
| Package Length: | 15" (38 cm) |
| Package Width: | 14.4" (36.5 cm) |
| Package Height: | 2.8" (7 cm) |
1 Year Warranty