Hella Pagid 355122382 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$55.15
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355122382
Condition: New
UPC: 04082300572889
Weight: 8.29 lbs (3.77 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Delphi BG3382
- Seat 4D0 615 601 A
- Valeo 197335
- Mintex MDC1123
- Bosch 0986478315
- Bosch BD258
- TRW DF2666
- Volkswagen 4D0 615 601 A
- Audi 4D0 615 601 A
- Audi 443 361 560 B
- Pagid 53927
- Bendix 561361B
- Bendix 561361BC
- Bendix 520675
- Brembo 08577510
- Brembo 08577511
- Brembo 08577514
- Delphi BG2520
- Hella Pagid 8DD355122382
- Hella Pagid 53927PROHCNA
- Skoda 4D0 615 601 A
- TRW Steering and Suspension Parts DF2666
- Volkswagen 443615601B
- Audi 443615601B
- Quinton Hazell BDC3932
- EBC Brakes D358
- Optimal BS1240
- Optimal BS1240C
- AMC FO2239
- Girling 6026664
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD3634
- FTE BS3932
- FTE 9072473
- Borg & Beck BBD4899
- Febi-Bilstein 9077
- Ferodo DDF323
- Ferodo DDF3231
- Dynamic Friction Company 60073009
- Sebro 2374
- DON PCD16672
- SBS 1815344747
- SBS 1815204747
- Roadhouse 612400
- Remsa 612400
- Cifam 800708C
- Skoda 443615601B
- Seat 443615601B
- Bradi 1011354
- Zimmermann 100120975
- Zimmermann 100120920
- Zimmermann 100120970
- Zimmermann 100120900
- Zimmermann 100120972
- Textar 92037405
- Textar 92037400
- Textar 98200037401
- Akebono BN1032E
- Akebono BN1032
- ATE 410116
- ATE 24011001161
- Brake Engineering DI953260
- NK Autoparts 204747
- NK Autoparts 344747
- NK Autoparts 314747
- Jurid 561361J
- Jurid 561361JC
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 245 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 10 |
| Outer Diameter [in] | 9.65 |
| Brake Disc Type | Solid |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.39 |
| Minimum thickness [mm] | 8 |
| Height [in] | 1.81 |
| Height [mm] | 46 |
| Minimum thickness [in] | 0.31 |
| Hole Arrangement/Number | 05/05 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 112 |
| Color | Silver |
| Centering Diameter [mm] | 68 |
| Weight [kg] | 3.4 |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.41 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Centering Diameter [in] | 2.68 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Hole Arrangement/Number | 05/05 |
| Surface | Coated |
| Color | Silver |
| Machining | High-carbon |
| Technical Information Number | 53927PRO_HC_NA |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300572889 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 8.29 lbs (3.77 kg) |
| Package Length: | 11.6" (29.5 cm) |
| Package Width: | 11" (28 cm) |
| Package Height: | 2.8" (7 cm) |
1 Year Warranty