Hella Pagid 355122342 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$66.59
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355122342
Condition: New
UPC: 04082300572827
Weight: 8.05 lbs (3.66 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Saab 8970717
- Saab 89 51 543
- Saab 8968588
- Bendix 561417B
- Bendix 561417BC
- Bendix 520266
- Brembo 08503710
- Brembo 08503711
- Brembo 08503714
- Delphi BG2420
- Delphi BG2420C
- Delphi BG420
- Valeo 186498
- Mintex MDC709
- Bosch 0986478374
- Bosch BD312
- Hella Pagid 8DD355122342
- Hella Pagid 53005PROHCNA
- TRW DF1669
- Pagid 53005
- TRW Steering and Suspension Parts DF1669
- Wurth 980820095
- Saab 8951543
- Quinton Hazell BDC3554
- Quinton Hazell MBD3554
- EBC Brakes D463
- EBC Brakes GD463
- EBC Brakes USR463
- Optimal BS1950C
- Optimal BS1950
- AMC FO2285
- Girling 6016694
- FTE BS3554
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD1543
- Tridon 812065106
- Borg & Beck BBD4015
- Febi-Bilstein 10789
- Ferodo DDF355
- Ferodo DDF3551
- Dynamic Friction Company 60065006
- Sebro 5408
- DON PCD14972
- SBS 1815204107
- Roadhouse 619500
- Remsa 619500
- Cifam 800669
- Bradi 1430654
- Zimmermann 480154375
- Zimmermann 480154370
- Zimmermann 480154300
- Zimmermann 480154352
- Zimmermann 480154320
- Zimmermann 480154372
- Triscan 812065106
- Textar 92048500
- Textar 98200048501
- Mapco 15995C
- Motaquip LVBD727Z
- Akebono BN0818E
- Akebono BN0818
- ATE 24010901301
- ATE 409130
- TRW Steering and Suspension Parts DF1669S
- Brake Engineering DI952620
- NK Autoparts 314107
- NK Autoparts 204107
- LPR S1081P
- Jurid 8290333
- Jurid 561417J
- Jurid 561417JC
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 258 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 9 |
| Outer Diameter [in] | 10.16 |
| Brake Disc Type | Solid |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.35 |
| Minimum thickness [mm] | 7.5 |
| Height [mm] | 43.2 |
| Center Hole Diameter | 114.3 |
| Hole Arrangement/Number | 04/06 |
| Color | Silver |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 108 |
| Centering Diameter [mm] | 68 |
| Weight [kg] | 3.3 |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.25 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Centering Diameter [in] | 2.68 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Hole Arrangement/Number | 04/06 |
| Surface | Coated |
| Color | Silver |
| Machining | High-carbon |
| Technical Information Number | 53005PRO_HC_NA |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300572827 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 8.05 lbs (3.66 kg) |
| Package Length: | 11.6" (29.5 cm) |
| Package Width: | 11" (28 cm) |
| Package Height: | 2.8" (7 cm) |
1 Year Warranty