Hella Pagid 355122292 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$102.06
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355122292
Condition: New
UPC: 04082300572759
Weight: 15.83 lbs (7.2 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Saab 4241428
- Magneti Marelli 360406037800
- Opel 90374545
- Opel 569047
- Valeo 186496
- Mintex MDC797
- Bosch 0986478717
- Bosch BD631
- TRW DF2681
- Pagid 52424
- Bendix 561694B
- Bendix 561694BC
- Bendix 520612
- Brembo 09580710
- Brembo 09580711
- Brembo 09580714
- Delphi BG2750
- Hella Pagid 8DD355122292
- Hella Pagid 52424PROHCNA
- Vauxhall 569047
- Vauxhall 90442513
- TRW Steering and Suspension Parts DF2681
- Wurth 980820154
- Quinton Hazell BDC4397
- EBC Brakes D762
- EBC Brakes GD762
- Quinton Hazell BDC4408
- Optimal BS3190C
- Optimal BS3190
- AMC FO2642
- VAICO V5080002
- Girling 6026811
- FTE BS4408
- FTE BS4397
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD9047
- Borg & Beck BBD5058
- Febi-Bilstein 10745
- Ferodo DDF491
- Ferodo DDF4911
- Dynamic Friction Company 60065008
- Sebro 5166
- DON PCD16232
- SBS 1815209937
- Roadhouse 631910
- Remsa 631910
- Bradi 1342224
- Zimmermann 430146875
- Zimmermann 430146820
- Zimmermann 430146870
- Zimmermann 430146852
- Zimmermann 430146872
- Zimmermann 430146800
- Textar 98200066201
- Textar 92066200
- Motaquip LVBD740Z
- Akebono BN0796E
- Akebono BN0796
- ATE 24012401331
- ATE 424133
- TRW Steering and Suspension Parts DF2681S
- Japan Parts DI0420
- Japan Parts DI0420C
- Brake Engineering DI955213
- NK Autoparts 319937
- NK Autoparts 209937
- LPR O1261V
- Jurid 561694J
- Jurid 561694JC
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 284 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 24 |
| Outer Diameter [in] | 11.18 |
| Brake Disc Type | Internally Vented |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.94 |
| Minimum thickness [mm] | 21 |
| Height [in] | 1.61 |
| Height [mm] | 41 |
| Minimum thickness [in] | 0.83 |
| Hole Arrangement/Number | 05/08 |
| Color | Silver |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 110 |
| Centering Diameter [mm] | 70 |
| Weight [kg] | 6.8 |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.33 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Centering Diameter [in] | 2.76 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Hole Arrangement/Number | 05/08 |
| Surface | Coated |
| Color | Silver |
| Machining | High-carbon |
| Technical Information Number | 52424PRO_HC_NA |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300572759 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 15.83 lbs (7.2 kg) |
| Package Length: | 13" (33 cm) |
| Package Width: | 12.4" (31.5 cm) |
| Package Height: | 3.1" (8 cm) |
1 Year Warranty