Hella Pagid 355122282 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$72.75
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355122282
Condition: New
UPC: 04082300572742
Weight: 10.04 lbs (4.56 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Saab 4241477
- Bendix 561978B
- Bendix 561978BC
- Bendix 520611
- Opel 90445525
- Opel 569105
- Brembo 08587910
- Brembo 08587911
- Brembo 08587914
- Delphi BG2879
- Valeo 186497
- Mintex MDC1008
- Bosch 0986478430
- Hella Pagid 52411PROHCNA
- Hella Pagid 8DD355122282
- TRW DF2688
- Vauxhall 569105
- Vauxhall 90445525
- Vauxhall 90509590
- Pagid 52411
- TRW Steering and Suspension Parts DF2688
- Quinton Hazell BDC4556
- EBC Brakes D825
- Optimal BS5320C
- Optimal BS5320
- AMC FO2753
- Girling 6026884
- FTE 9072621
- FTE BS4556
- Tridon 812024125
- Borg & Beck BBD5085
- Febi-Bilstein 10786
- Ferodo DDF7561
- Ferodo DDF756
- Dynamic Friction Company 60065009
- DON PCD15982
- SBS 1815209938
- Roadhouse 653200
- Remsa 653200
- Bradi 1342554
- Zimmermann 430147600
- Zimmermann 430147670
- Zimmermann 430147672
- Zimmermann 430147620
- Zimmermann 430147675
- Textar 98200068801
- Textar 92068800
- Triscan 812024125
- Akebono BN0836
- Akebono BN0836E
- ATE 24011002491
- ATE 410249
- TRW Steering and Suspension Parts DF2688S
- Brake Engineering DI955390
- NK Autoparts 319938
- NK Autoparts 209938
- LPR O1341P
- Jurid 561978JC
- Jurid 561978J
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 260 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 10 |
| Outer Diameter [in] | 10.24 |
| Brake Disc Type | Solid |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.39 |
| Minimum thickness [mm] | 8 |
| Height [mm] | 69.4 |
| Minimum thickness [in] | 0.31 |
| Hole Arrangement/Number | 05/08 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 110 |
| Color | Silver |
| Centering Diameter [mm] | 65.5 |
| Weight [kg] | 4.1 |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.33 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Hole Arrangement/Number | 05/08 |
| Inside Diameter | 65.5 |
| Surface | Coated |
| Color | Silver |
| Machining | High-carbon |
| Technical Information Number | 52411PRO_HC_NA |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300572742 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 10.04 lbs (4.56 kg) |
| Package Length: | 11.6" (29.5 cm) |
| Package Width: | 11" (28 cm) |
| Package Height: | 3.3" (8.5 cm) |
1 Year Warranty